Złota era w pamięci

Amerykański boom na pamięci masowe związany z obowiązkiem przechowywania ''ważnych danych'' ma pozytywne reperkusje dla reszty świata: rośnie wybór i funkcjonalność, a ceny pozostają bez zmian.

Amerykański boom na pamięci masowe związany z obowiązkiem przechowywania ''ważnych danych'' ma pozytywne reperkusje dla reszty świata: rośnie wybór i funkcjonalność, a ceny pozostają bez zmian.

Na rynku pamięci masowych zapanował gorący okres. Network Appliance wprowadza do oferty pamięci klasy korporacyjnej, Quantum wzmacnia swoją pozycję w tym segmencie, przejmując ADIC, EMC prezentuje nową generację macierzy Clariion i rozważa możliwość wejścia z produktami na rynek konsumencki, a funkcje szyfrowania danych wchodzą do standardów formatów taśmowych. Te przetasowania po stronie dostawców stwarzają nowe możliwości klientom, którzy chyba nigdy nie mieli do wyboru tylu różnych architektur i rozwiązań.

NetApp mierzy wysoko

Network Appliance próbuje zwiększyć atrakcyjność swoich pamięci masowych w zastosowaniach korporacyjnych, wprowadzając najbardziej pojemne dotąd serwery plików. Nowe urządzenia wykorzystują platformę o kodowej nazwie Excelsior - pierwszą od podstaw zaprojektowaną przez NetApp do pracy w sieci SAN. Obecnie dostępne są już pamięci FAS6030 i FAS6070, które mają konkurować z mniejszymi systemami, jak HDS TagmaStore lub EMC Symmetrix. Nowe pamięci NetApp, podobnie jak mniejsze modele są wyposażone w interfejsy Fibre Channel (maksymalnie 16 portów) lub iSCSI i umożliwiają instalację dysków FC (do 300 GB) lub SATA (do 500 GB). FAS6030 ma maksymalną pojemność 420 TB (840 dysków) i 32 GB pamięci buforowej, a FAS6070 - 504 TB (1008 dysków) i 64 GB pamięci. Dotychczas największa macierz NetApp FAS980 miała pojemność 96 TB i bufor wielkości 16 GB. Ceny rozwiązań NetApp zaczynają się odpowiednio od ok. 131 i 196 tys. USD za podstawowe modele o pojemności 1 TB.

Choć macierze Network Appliance znacznie przybliżyły parametry urządzeń tej firmy do oferty konkurencji, wciąż znacznie ustępują największym pamięciom - EMC Symmetrix DMX-3, które umożliwiają instalację 2400 dysków i mają 128 GB pamięci buforowej. Nie sięgają też poziomu macierzy HDS TagmaStore USP1100, które mają możliwość zainstalowania do 1152 napędów i 256 GB pamięci. Otwartym pytaniem pozostaje, jak nowe pamięci będą pozycjonowane w stosunku do oferty IBM, która współpracuje z NetApp i oferuje urządzenia tej firmy na zasadach OEM. Na razie wiadomo jedynie tyle, że nowe urządzenia NetApp wejdą do oferty IBM.

Sprzętowe nowości EMC

EMC wprowadziła na rynek od dawna oczekiwaną nową serię macierzy Clariion, ulepszone modele wirtualnych bibliotek taśmowych oraz sprzętowo-programowe, specjalizowane zestawy pamięci masowych dla średnich firm wykorzystujące macierze AX150.

Nowe Clariiony zasługują na uwagę przede wszystkim dlatego, że są to całkiem nowe konstrukcje. Urządzenia wykorzystują opracowaną przez EMC technologię UltraScale, która umożliwia instalację w jednej macierzy dysków o różnej wydajności, różnych typach interfejsów i różnych pojemnościach. Po raz pierwszy w Clariionach zastosowano wirtualne wolumeny (virtual LUN). EMC jako ostatnia firma spośród dużych graczy wprowadziła także interfejsy Fibre Channel działające z prędkością 4 Gb/s.

Nowe macierze występują w trzech odmianach. Model CX3-20 ma maksymalną pojemność 59 TB, model CX3-40 - 119 TB, zaś model CX3-80 - 239 TB. W porównaniu ze starszymi, wprowadzonymi na rynek w 2004 r. modelami Clariion CX300, CX500 i CX700 nowe macierze mają 2-krotnie większe pojemności i wydajności, a ich ceny zaczynają się odpowiednio od 27, 52 i 101 tys. USD (w podstawowej konfiguracji z kilkoma dyskami).

Z nową serią macierzy EMC wiąże duże nadzieje na istotne poprawienie w II połowie roku swoich wyników finansowych - w I kwartale firma odnotowała niewielki, ale jednak spadek obrotów, które były o 20-40 mln USD mniejsze od przewidywanych. Przyczyniły się do tego m.in. właśnie przecieki dotyczące nowej generacji Clariion, które spowodowały spadek popytu na starsze modele.

Oprócz tego EMC wprowadza do sprzedaży ulepszone modele pamięci Clariion DL210 VTL (Virtual Tape Library) oraz systemy AX150 z dedykowanym oprogramowaniem backupowym przeznaczone dla średnich firm. Clariion DL210 VTL wykorzystuje macierze rodziny AX wyposażone w dyski SATA o pojemności 500 GB i oprogramowanie EMC NetWorker 7.3. Biblioteki mogą współpracować m.in. z serwerami iSeries/i5, emulując stare napędy taśmowe. Do urządzeń dołączono ulepszone oprogramowanie do wykonywania kopii bezpieczeństwa. Umożliwia ono m.in. rejestrację, które pliki zostały wyeksportowane do pamięci taśmowych, i zapewnia kasowanie danych zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa wymaganymi przez amerykańskie ministerstwo obrony. Clariion DL210 VTL mają być dostępne pod koniec II kw. br. Ich ceny zaczynają się od 50 tys. USD.

Quantum i EMC na zakupach

Quantum zdecydowała się na początku maja wydać 770 mln USD na zakup swojego rywala na rynku pamięci masowych firmy ADIC (Advanced Digital Information Corporation). Konsolidacja ta wzmacnia pozycję Quantum szczególnie na rynku systemów pamięci klasy korporacyjnej i istotnie rozszerza jej sieć sprzedaży oraz kanały dystrybucyjne.

Nie bez znaczenia są także nowe możliwości związane z połączeniem działów badawczo-rozwojowych obu firm. Rosnąca popularność napędów LTO spowodowała bowiem spadek popytu na napędy typu DLT. Poza tym coraz bardziej liczy się także oprogramowanie, w czym ADIC był znacznie lepszy. Wiadomo już, że korporacyjne systemy pamięci masowych Quantum mają wykorzystywać oprogramowanie do zarządzania ADIC StorNext.

W maju EMC przejęła za 153 mln USD firmę Kashya - producenta oprogramowania i urządzeń typu appliance do replikacji i zabezpieczenia danych. Kashya opracowała technologie wirtualizacji heterogenicznych systemów pamięci masowych, replikacji danych w systemach wykorzystujących sprzęt pochodzący od różnych dostawców oraz oprogramowanie CDP (Continuous Data Protection) do ochrony danych w czasie rzeczywistym.

Firma EMC sprzedaje urządzenia Kashya KBX500 umożliwiające lokalną i zdalną replikację danych oraz ich bieżącą ochronę (ich ceny licencji zaczynają się od ok. 50 USD). Mimo że Kashya oferuje rozwiązania sprzętowo-programowe, zostanie włączona do działu EMC Software Group. Jej narzędzia mają przed końcem tego roku zostać zintegrowane z aplikacjami oraz urządzeniami już oferowanymi przez EMC, jak Invista, Legato NetWorker, Replication Manager, RecoverPoint i zwiększyć możliwości obsługi systemów heterogenicznych przez systemy tej firmy. Oprogramowanie Kashya zastąpi wykorzystywane obecnie na zasadach OEM aplikacje firmy Mendocino Software.

Szyfrowanie w standardzie LTO

Organizacja LTO Consortium wspierana m.in. przez Quantum, HP i IBM zatwierdziła specyfikację napędów i nośników taśmowych LTO 4. Zgodne z nią urządzenia trafią na rynek jeszcze w tym roku. Oprócz wielkiej pojemności (800 GB danych na jednym nośniku bez jakiejkolwiek kompresji) napędy LTO 4 mają być bardzo wydajne (zapis z prędkością 120 MB/s). W specyfikacji pojawiła się jednak jedna dodatkowa nowość - obowiązek szyfrowania danych.

Dotychczas mechanizmy szyfrowania nie były integralnym elementem żadnego formatu taśmowego, co w praktyce oznaczało, że zabezpieczanie danych wymagało stosowania dodatkowych urządzeń (Decru, NeoScale i innych) lub oprogramowania obciążającego procesory serwerów. Wprowadzenie szyfrowania do specyfikacji LTO-4 oznacza, że wszystkie napędy i biblioteki zgodne z tym standardem będą standardowo wyposażone w mechanizmy umożliwiające szyfrowanie/deszyfrowanie danych niezależnie od producenta urządzenia lub wykorzystywanych kaset.

Podobną inicjatywę ogłosiła już wcześniej firma Quantum dla rozwijanych przez nią napędów i nośników w formacie DLT (tzw. DLT Sage). W tym wypadku nie było jednak mowy o szyfrowaniu całości zapisywanych danych, lecz jedynie nagłówków, bez zdeszyfrowania których nie można było odczytać danych, co wielu klientów mogło nie zadowalać. Można oczekiwać, że mechanizmy szyfrujące zostaną wprowadzone również do specyfikacji formatu DLT-S5 (wcześniej określanego jako SDLT 2400). Na razie nie wiadomo, jakie są w tym zakresie plany Sony, producenta trzeciego pod względem popularności standardu napędów i kaset (SAIT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200