Zlecanie rozwoju oprogramowania freelancerom coraz popularniejsze w dobie Covid-19

Upwork informuje w najnowszym raporcie, że większość menedżerów ds. rekrutacji z sektora technologicznego zamierza w przyszłym roku zwiększyć wykorzystanie freelancerów.

Freelancerzy będą często poszukiwani w 2022 r. / Fot. manny PANTOJA, Unsplash.com

Freelancerzy będą często poszukiwani w 2022 r. / Fot. manny PANTOJA, Unsplash.com

Po ponad roku od wybuchu pandemii Covid-19 miejsce pracy nadal jest definiowane na nowo - twierdzi Upwork. Firma ma na myśli przede wszystkim kwestię obsadzania stanowisk. W swoim najnowszym raporcie "Future Workforce Pulse" informuje, że pandemia zmieniła sposób zatrudniania na całym świecie, jak również praktyki zarządzania i sposób, w jaki firmy wykorzystują freelancerów w różnych sektorach.

Zobacz: E pacjent

Zobacz również:

  • Optymizm prezesów

W raporcie czytamy, że "praca zdalna stała się, jak określają to ekonomiści, technologią ogólnego przeznaczenia". Adam Ozimek, główny ekonomista Upwork, zauważa, że przyjęcie "pracy zdalnej umożliwiło firmom uzyskanie dostępu do wielu nowych specjalistów", głównie za sprawą otwarcia się na globalny rynek i freelancerów.

Z raportu wynika, że ponad jedna czwarta (27,7%) pracowników w USA będzie wykonywać swoją pracę zdalnie w ciągu najbliższej dekady. Od poprzedniego badania, z listopada 2020 r., wzrost pracowników zdalnych wynosi z kolei 5%.

Upwork przekonuje, że koronawirus przyspieszył przez firmy wykorzystywanie pracowników zdalnych o 53%. Właśnie tylu respondentów zaznaczyło odpowiedź, że pandemia i przejście na home office zwiększyło ich gotowość do korzystania z freelancerów. Z kolei w ciągu najbliższych sześciu miesięcy aż 71% firm deklaruje, że zamierza zwiększyć wykorzystanie freelancerów.

Co więcej, dwóch na trzech menedżerów ds. rekrutacji planuje zwiększyć wykorzystanie freelancerów w tym okresie, w momencie szukania specjalistów do pracy.

Upwork tłumaczy, że firmy mają obecnie coraz lepszą infrastrukturę wspierającą pracę zdalną, co oznacza, że mogą sobie pozwolić także na zatrudnianie freelancerów.

Sprawdź: Teams

Co warto podkreślić, największe wykorzystanie freelancerów jest w świecie tworzenia rozwiązań webowych i mobilnych, a także w przypadku software developerów. Odnotowano w tych sektorach wzrost o 80% od początku pandemii. W 2022 r. freelancerzy IT nie będą więc raczej narzekać na brak zleceń, czy też nawet trudność ze znalezieniem zlecenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200