Złącze HDMI w monitorze LCD

Podczas trwających w Hanowerze komputerowych targów CeBIT 2006 koncern BenQ zaprezentował szeroką gamę urządzeń elektronicznych do domu i biura, w tym aparatów cyfrowych, projektorów DLP, telewizorów i monitorów ciekłokrystalicznych. W tej ostatniej kategorii na uwagę zasługuje zwłaszcza model FP241W (BFI), który - jak przekonuje producent - jest pierwszym na świecie monitorem LCD wyposażonym w port HDMI.

Wspomniany model jest monitorem panoramicznym, mogącym wyświetlać obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Obecność w nazwie monitora akronimu BFI nie jest przypadkowa, oznacza bowiem, iż urządzenie obsługuje technologię Black Frame Insertion - ta zaś niweluje wywołany ograniczoną percepcją ludzkiego oka 'efekt ducha'. Na rynek trafią modele wyposażone w matryce o przekątnych 24" i 30".

Złącze HDMI w monitorze LCD

BenQ FP241W (BFI)

FP241W (BFI) może wyświetlać obraz w jasności 500 cmd/2 i w kontraście 1000:1. Oferuje ponadto kąt widzenia 178 stopni w poziomie i w pionie. Czas reakcji matrycy wynosi 8 ms. Jak wspomniano wcześniej, FP241W (BFI) jest przez BenQ reklamowany jako pierwszy komputerowy wyświetlacz wyposażony w port High Definition Multimedia Interface. Interfejs HDMI, służący do przesyłania danych audio-wideo, spotykany był do tej pory przede wszystkim w cyfrowych telewizorach.

Zobacz również:

  • Kabel HDMI - czy ma znaczenie, jaki kupimy?

Nie jest znana jak na razie cena urządzenia, wiadomo natomiast, iż do sprzedaży powinno ono trafić w okolicach czerwca br.

FP241W (BFI) nie jest jedynym modelem monitora LCD, zaprezentowanym przez firmę na targach CeBIT 2006. Oprócz niego zwiedzający mogli zapoznać się z modelem FP93G X, o bardzo szybkim czasie reakcji matrycy, wynoszącym zaledwie 2 ms i wyświetlającym obraz w kontraście 700:1, jak też z modelami FP93V (19", czas reakcji matrycy 8 ms, kontrast 550:1) i FP91R, który dzięki zastosowanej technologii kompensacji luminacji, ma zachowywać jakość jasności obrazu po 10 000 godzin pracy.

Więcej informacji: BenQ

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200