Zjednoczone produkty

Serwery

Z dwóch serii serwerów intelowskich: Compaq ProLiant i HP NetServer (od niedawna promowanych pod nazwą HP server) powstanie jedna - HP ProLiant. "Wszystkie serwery HP i Compaqa, które zostały wprowadzone na rynek, będą oferowane zgodnie z zaplanowanym cyklem życia produktów. Nie usuwamy żadnego w przyspieszonym trybie" - wyjaśnia Tomasz Bator, dyrektor ds. produktów w Dziale Rozwiązań dla Przedsiębiorstw.

Seria HP NetServer nie będzie już miała następców z wyjątkiem serwerów jednoprocesorowych, które będą nadal rozwijane i oferowane pod nazwą HP ProLiant. Serwery wydajniejsze będą kontynuacją dotychczasowej linii Compaqa, wzbogaconą w niektóre rozwiązania pochodzące z HP NetServer. Tym samym nowa seria HP ProLiant zostanie oparta na technologiach wykorzystywanych dotychczas w linii Compaq ProLiant, np. dyski typu hotswap będą oferowane w standardzie Compaqa, czyli SmartArray. "Jednocześnie wprowadzamy na rynek rozwiązania i akcesoria, które pozwolą wykorzystać np. dyski HP w serwerach ProLiant" - mówi Tomasz Bator.

Najbardziej wydajnymi intelowskimi komputerami IA-32 w ofercie nowego HP pozostają serwery 8-procesorowe. Compaq, który dominował na tym rynku, jeszcze przed przejęciem przez HP zapowiadał wprowadzenie na rynek następcy serwera ProLiant DL760 określanego jako "Lightning II". Chociaż komputer, który pierwotnie miał być wprowadzony na rynek równolegle z premierą procesorów Intel Xeon MP, nie trafił na rynek, to nowe HP nie zamierza rezygnować z jego wprowadzenia. Premiera tego serwera jest zapowiadana na jesień. "Opóźnienie jest spowodowane dwoma czynnikami: czekamy na system Windows .Net Server, który będzie poprawnie obsługiwać procesory Xeon MP, oraz nowe procesory Intela, oferujące pamięć podręczną trzeciego poziomu o pojemności 2 MB. Obecnie dostępne procesory Xeon MP dobrze skalują się w konfiguracjach 4-procesorowych, ale w przypadku serwerów 8-procesorowych efekty nie są zadowalające" - twierdzi Tomasz Bator. Nowy serwer 8-procesorowy HP będzie wyposażony w chipset Compaqa stanowiący rozwinięcie zestawu układów Profusion.

Dostępne obecnie w sprzedaży serwery linii NetServer będzie można jeszcze kupić do końca br.

Serwery dedykowane i blade

O ile w przypadku klasycznych serwerów intelowskich sytuacja po połączeniu obu firm jest dosyć jasna, o tyle jasności takiej nie ma w przypadku rozwiązań typu appliance - serwerów dedykowanych do obsługi określonej funkcji, np. VPN czy szyfrowania. Zarówno HP, jak i Compaq miały w ofercie takie urządzenia (noszące odpowiednio nazwy HP server appliance i Compaq TaskSmart), o bardzo zbliżonych możliwościach. "Obie firmy nie do końca wiedziały co zrobić z tymi urządzeniami. W efekcie pojawi się zupełnie nowa linia serwerów typu appliance, której ogłoszenia należy się spodziewać w pierwszym kwartale przyszłego roku" - mówi Tomasz Bator.

Serwery typu blade - Compaq ProLiant BL i HP blade - będą rozwijane równolegle i adresowane do różnych grup klientów. HP blade będzie ewoluować w kierunku specjalizowanych rozwiązań telekomunikacyjnych. Serwery Compaqa - jako bardziej uniwersalne - będą proponowane pozostałym klientom jako HP ProLiant BL.

Dotychczas serwery BL były oferowane w obudowach o wysokości 3U, w których można było zainstalować 20 jednoprocesorowych serwerów wykorzystujących układy o obniżonym napięciu. Nowe HP zamierza w ciągu dwóch miesięcy wprowadzić nowe, dwuprocesorowe karty dla serwerów HP ProLiant BL, a w czwartym kwartale br. również moduły czteroprocesorowe. Będą one miały jednak większe rozmiary niż serwery jednoprocesorowe (dzięki czemu będzie można na nich zainstalować dwa dyski twarde, a także kartę PCI) i będą wymagać nowej obudowy o wysokości 6U z wydajniejszym systemem zasilania. HP zamierza oferować oprogramowanie ProLiant Essentials Rapid Deployment Pack umożliwiające zarządzanie pracą blade'ów, ich zdalną instalację i konfigurację.

Firma planuje wprowadzenie blade'ów z procesorami Itanium (dla maszyn HP ProLiant BL) oraz PA-RISC (dla HP blade).

Kiedy sprzedaż serwerów intelowskich z Itanium zrówna się ze sprzedażą serwerów o architekturze IA-32?

Z ekonomicznego punktu widzenia, nawet przez najbliższych 15 lat nie spodziewam się wystąpienia racjonalnych przesłanek dla masowej migracji całego rynku serwerowego w kierunku technologii 64-bitowej. Będziemy mieli raczej do czynienia ze współistnieniem architektur 32- i 64-bitowych. Początkowo serwery oparte na Itanium będą wykorzystywane głównie w rozwiązaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej oraz wysoko wydajnego przetwarzania danych. Podczas gdy IA-64 znajdzie zastosowanie w zaawansowanych aplikacjach typu back-office, IA32 pozostanie podstawową architekturą dla systemów front-end oraz masowo sprzedawanych rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw - Tomasz Bator.

<hr size=1 noshade>

Liderem rynku komputerów przenośnych w Polsce jest Toshiba. Jak sytuacja zmieni się po połączeniu oferty Compaqa i HP?

Połączone firmy HP i Compaq w 2001 r. osiągnęły ponad 22% udziału w rynku notebooków, co daje drugie miejsce. Obie firmy w ubiegłym roku rozwijały się szybciej niż rynek i to jest cel, który chcemy zrealizować także w roku bieżącym. Wspólnie mamy szansę na zbudowanie takiej oferty komputerów przenośnych, która da najszersze możliwości wyboru i będzie jeszcze precyzyjniej odpowiadać potrzebom zarówno rynku korporacyjnego, jak i MSP. Postaramy się zyskać zwłaszcza na tym ostatnim. Dla rynku korporacyjnego mamy bogatą ofertę urządzeń wykorzystujących najnowsze technologie bezprzewodowe. W 2002 r. zdwojone zasoby firmy pozwolą co najmniej umocnić drugą pozycję - Anna Rawska.

<hr size="1" noshade>Za dwa tygodnie przedstawimy plany nowego HP, dotyczące rozwoju serwerów i systemów unixowych, a także serwerów z procesorami Itanium.


TOP 200