Zintegrowany standard Linuksa

Kilkanaście firm, w tym IBM, Red Hat i Novell, planuje wspierać projekt nowego zintegrowanego standardu dla Linuksa (serwery i desktopy). Opracowanie ma zostać zaprezentowane na odbywającym się w przyszłym tygodniu spotkaniu Linux Desktop Summit w San Diego.

Free Standards Group, która przedstawi nową koncepcję, jest organizacją niedochodową, od lat pracującą nad otwartymi standardami obejmującymi specyfikacje serwera o nazwie Linux Standard Base. W październiku ubiegłego roku firma zapowiedziała prace nad standardem o nazwie Linux Standard Base Desktop Projekt.

Te dwa standardy linuksowe mają być teraz zintegrowane w nowej wersji (3.1) Linux Standard Base, która ma pojawić się właśnie w przyszłym tygodniu.

Według FSG, wielu dostawców Linuksa, m.in. Red Hat, Novell, Linspire, ma zamiar certyfikować swoje produkty na zgodność z nowym standardem LSB. Inicjatywę wspierają również IBM, Intel, Hewlett-Packard oraz Dell.

Linux z powodzeniem stosowany jest jako serwerowy system operacyjny, ale nie przyjął się szerzej na desktopach, częściowo z powodu niechęci projektantów oprogramowania do tworzenia linuksowych wersji oprogramowania desktopowego.

Nie pomaga w tym również fakt, że Linux obsługuje dwa konkurencyjne środowiska desktopowe - Gnome i KDE, co jeszcze bardziej utrudnia programistom tworzenie oprogramowania pracującego na wszystkich wersjach Linuksa.

FSG ma nadzieję, że łącząc oba standardy LSB osiągną ostatecznie ten cel, chociaż stworzenie standardu kompatybilnego z KDE i Gnome będzie bardzo trudne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200