Zintegrowane zarządzanie

Wkrótce ukażą się nowe wersje systemów zarządzania Tivoli i Computer Associates.

Wkrótce ukażą się nowe wersje systemów zarządzania Tivoli i Computer Associates.

Firma Tivoli - należąca do IBM - oraz jej największy konkurent Computer Associates rozpoczęły kolejny etap walki o klientów korporacyjnych, zapowiadając wprowadzenie nowych wersji produktów do zarządzania sieciami i systemami komputerowymi. Obie firmy zmierzają w kierunku zapewnienia pełnej integracji własnych rozwiązań z aplikacjami administracyjnymi niezależnych producentów systemów operacyjnych, komputerów i urządzeń sieciowych. Możliwości zarządzania siecią w każdym jej aspekcie za pośrednictwem jednej zintegrowanej konsoli domagają się także użytkownicy, którzy coraz częściej dążą do centralizacji funkcji administracyjnych.

Założenia te próbuje realizować firma Tivoli, która na początku kwietnia poinformowała o planach wprowadzenia na rynek kolejnej wersji Tivoli Management Environment (TME), określanej obecnie kryptonimem Tsunami. Nowa wersja systemu jest w pełni zintegrowana z dostępnymi narzędziami do zarządzania oferowanymi przez IBM. Tsunami ma także współpracować z produktami firm biorących udział w programie 10/Plus Partner Association, w tym BMC, Platinum i Microsoft. Nie wiadomo które z aplikacji tych producentów będą dostarczane z Tivoli, a które trzeba będzie nabyć oddzielnie.

Producent Tsunami zapowiada lepsze wsparcie rozwiązań niezależnych producentów niż w Tivoli TME. "System będzie mógł zarządzać każdym oprogramowaniem i urządzeniem o ile będzie ono wyposażone w odpowiedniego agenta. Obecnie nad ich stworzeniem pracujemy z innymi producentami" - przekonują przedstawiciele Tivoli.

W drugiej połowie br. na rynku pojawi się "odchudzona" wersja pakietu TME pod nazwą Tivoli Directory. Będzie ona przeznaczona dla małych i średnich firm lub oddziałów dużych korporacji. Tivoli ma być przystosowany do zarządzania sieciami, składającymi się z komputerów PC, będzie tańszy i prostszy w instalacji niż standardowy pakiet TME, a także - w przeciwieństwie do poprzedniej wersji - nie będzie mógł zarządzać komputerami typu mainframe i dużymi centrami danych.

Konkurencja nie śpi

Computer Associates - największy konkurent Tivoli - ostatnio poinformowała o porozumieniu z firmą BMC, producentem systemu zarządzania PatrolView, czego wynikiem będzie specjalna wersja pakietu PatrolView dla Unicenter TNG. Umożliwi ona monitorowanie i zarządzanie aplikacjami (np. Baan czy PeopleSoft), serwerami internetowymi, systemami middleware i bazami danych bezpośrednio z poziomu konsoli Unicenter.

CA zamierza wkrótce rozpocząć sprzedaż nowej generacji produktu - Unicenter TND (The Next Dimension). Jego premiera odbędzie się na tegorocznej konferencji CA World w Nowym Orleanie. Zmiana ma polegać na wprowadzeniu do pakietu elementów sztucznej inteligencji, ułatwiającej proces zarządzania.

Zdaniem analityków International Data Corp. (IDC), jest zbyt wcześnie, by przewidywać, która firma odniesie sukces. "Można porównać to do sytuacji sprzed 10 lat, odnoszącej się do konkurencji edytorów tekstu WordPerfect i Word. W zależności od właściwości, w jakie wyposażał je producent, w danym okresie jeden lub drugi edytor stawał się liderem rynku" - mówi Paul Mason, analityk z IDC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200