Zielone światło dla wirtualizacji

Pierwsza konferencja VMworld w Europie wykazała ogromne zainteresowanie wirtualizacją wśród europejskich przedsiębiorstw.

Pierwsza konferencja VMworld w Europie wykazała ogromne zainteresowanie wirtualizacją wśród europejskich przedsiębiorstw.

Pierwsza europejska edycja VMworld stała się okazją do prezentacji nowych produktów, dobrze ilustrujących kierunki rozwoju technologii wirtualizacyjnych i konkurencji w tym segmencie rynku, które zaczynają się koncentrować nie na samych rozwiązaniach wirtualizacyjnych, a na narzędziach do zarządzania i zapewniania bezpieczeństwa, a więc funkcjach związanych z ochroną ciągłości biznesowej wirtualnych systemów.

Zielone światło dla wirtualizacji

Jaki system planują wybrać użytkownicy

Praktycznym tego efektem były m.in. zaprezentowane nowe pakiety VMware Lifecycle Manager, Stage Manager i Site Recovery Manager do zarządzania wirtualnymi maszynami, które umożliwiają automatyzację procesów wcześniej realizowanych ręcznie. Stage Manager to oprogramowanie umożliwiające m.in. testowanie i integrację środowiska wirtualnego przed jego wdrożeniem w systemie produkcyjnym. Lifecycle Manager umożliwia kontrolowanie i zarządzanie już wdrożonymi maszynami wirtualnymi, a Site Recovery Manager - ułatwia i przyspiesza ich odtwarzanie w wypadku awarii. Pakiety te mają być dostępne na rynku w II kwartale br. Natomiast już teraz dostępne jest rozwiązanie do backupu maszyn wirtualnych - Virtual Consolidated Backup.

Od wirtualnych aplikacji do wirtualnych usług

VMware konsekwentnie rozwija koncepcję Virtual Appliances - wirtualnych maszyn z reguły opartych na Linuxie, z przeinstalowanymi aplikacjami. Taką wirtualną maszynę wystarczy pobrać, odpowiednio skonfigurować dopasowując do własnej infrastruktury, i wdrożyć. Niektóre z tych programów są oferowane jako open source, inne w wersjach demonstracyjnych, do których należy dokupić odpowiednie kody licencyjne. W ramach koncepcji Virtual Appliance dostępnych jest już ponad 600 maszyn. Steve Herrod, wiceprezes VMware odpowiedzialny za rozwój produktów, zapowiedział, że podobne rozwiązania pojawią się też wkrótce dla systemu Windows, gdy tylko firma rozwiąże niektóre kwestie związane z licencjonowaniem.

Kolejną koncepcją, której Virtual Appliance będzie składnikiem, mają być wirtualne usługi - Virtual Services. Podczas konferencji VMworld firma zademonstrowała oprogramowanie pozwalające na automatyczne wdrażanie usług, takich jak systemy CRM lub ERP, których odpowiednie komponenty są dobierane automatycznie, zależnie od konfiguracji systemu. Tego typu rozwiązania VMware zamierza wprowadzić na rynek za kilka lub kilkanaście miesięcy.

Wirtualne desktopy

VMware pokłada ogromne nadzieje w rynku wirtualnych desktopów, dostarczanych jako komputery PC bezpośrednio z serwerów infrastruktury centrum danych. Taki model umożliwia znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania systemu, wyższe bezpieczeństwo danych i łatwiejsze zarządzanie - przede wszystkim dotyczy to aktualizacji oprogramowania - w porównaniu do rozwiązań, wykorzystujących klasyczne komputery PC. Temu zainteresowaniu trudno się dziwić, bo według IDC, łączny rynek dla produktów i usług związanych z Virtual Desktop Infrastructure przekroczy 1 mld USD już w 2011 r.

VMware już od pewnego czasu oferuje rozwiązania do budowy infrastruktury wirtualnych desktopów. Podczas konferencji firma pokazała kolejne nowe technologie i pakiety, związane z tym tematem. Pierwszym jest Scalable Virtual Image (SVI). To technologia, która pozwala na szybkie wdrażanie i przeprowadzanie aktualizacji tysięcy maszyn wirtualnych, jak twierdzą przedstawiciele VMware, w ciągu kilku minut. SVI, oprócz obniżenia kosztów obsługi infrastruktury, ma umożliwić zredukowanie wymagań na pojemność i wydajność pamięci masowych w centrum danych aż do 90%.

Kolejny pakiet - Offline Virtual Desktop Infrastructure - to nowe rozwiązanie, które pozwala użytkownikom na "odłączenie" własnego wirtualnego komputera desktop od infrastruktury i przeniesienie go do komputera przenośnego, w celu użycia w trybie offline, a po ponownym podłączeniu do firmowej sieci automatyczne zsynchronizowanie i uruchomienie oprogramowania na serwerze w centrum danych. Ostatnia propozycja VMware to Application Virtualization Technology. Technologia wirtualizacji aplikacji opracowana przez Thinstall, przejętą przez VMware, może stać się głównym konkurentem dla Citrix Presentation Server. Oprogramowanie pozwala na wirtualne "zainstalowanie" aplikacji, dzięki czemu może ona być później dostarczana bezpośrednio z serwera do komputera, terminala lub też zapisana w pamięci Flash.

Wirtualne bezpieczeństwo

W dziedzinie mechanizmów bezpieczeństwa VMware przedstawiła technologię VMsafe, która ma pozwolić na ochronę aplikacji i danych znajdujących się wewnątrz maszyn wirtualnych. VMsafe jest oprogramowaniem zintegrowanym w hypervisorze VMware ESX Server, które analizuje pakiety przesyłane do i z wirtualnej maszyny. Jego działanie jest przezroczyste dla aplikacji i pozwala na automatyczne przechwytywanie wirusów, trojanów lub keyloggerów wewnątrz wirtualnych maszyn, a nawet rootkitów. Na razie technologia ta jest w fazie projektu, ale współpracę w jej rozwijaniu zadeklarowało już ponad 20 znanych dostawców oprogramowania związanego z systemami bezpieczeństwa, w tym m.in. firmy CheckPoint, McAfee, IBM (ISS) i Symantec. Efektem tej współpracy ma być m.in. zestaw bibliotek API, które umożliwią producentom , systemów IDS, a także mechanizmów do automatycznego łatania i instalacji poprawek opracowanie technologii pozwalających na wymuszanie funkcji zabezpieczeń na poziomie hypervisora.

Jak mówi Steve Herrod, celem VMware jest wyeliminowanie konieczności instalowania programów antywirusowych wewnątrz wirtualnych maszyn. Uruchomienie tylko jednego agenta na poziomie hypervisora ma znacznie zwiększyć wydajność rozwiązania. Jednocześnie lepszy ma być poziom bezpieczeństwa, bowiem użytkownicy nie będą w stanie wyłączyć agenta działającego na poziomie systemu hypervisora.

VMsafe znajduje się obecnie w fazie wczesnych testów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, premiery pierwszych produktów wykorzystujących tę technologię można spodziewać się podczas konferencji VMworld we wrześniu w Las Vegas.


TOP 200