Zielona wtyczka

Czy idea i model biznesowy Green Plug znajdzie uznanie u potentatów przemysłu elektronicznego? To potencjalne oszczędności i korzyść dla ekologii.

Czy idea i model biznesowy Green Plug znajdzie uznanie u potentatów przemysłu elektronicznego? To potencjalne oszczędności i korzyść dla ekologii.

434 mln

zasilaczy trafi w 2008 r. na śmietniki w USA, a tylko 12,6% z nich zostanie poddanych recyclingowi.

Niedawno powstała firma Green Plug (http://www.greenplug.us ) opracowała technologię umożliwiającą budowę uniwersalnych zasilaczy sieciowych dostarczających stałe napięcie i energię do dowolnych urządzeń końcowych, jak telefony komórkowe, palmtopy, odtwarzacze MP3, notebooki, przenośne dyski, cyfrowe fotoaparaty, odbiorniki GPS itp. O ile oczywiście spełniają one wymagania odpowiedniej specyfikacji zaprezentowanej przez Green Plug.

Jeśli proponowany przez firmę standard zostanie powszechnie zaakceptowany, to być może już wkrótce nabywcy urządzeń nie będą dostawali wraz z nimi kolejnego zasilacza specjalnie przeznaczonego do zasilania danego modelu. A z instrukcji sprzętu zniknie ostrzeżenie, że podłączenie go do innego niż oryginalny zasilacza sieciowego grozi uszkodzeniem lub niewłaściwym funkcjonowaniem urządzenia.

Pomysł taki oznacza nie tylko wygodę dla użytkowników sprzętu elektronicznego, ale sprzyja ochronie środowiska zaśmiecanego miliardami małych zasilaczy. Można mieć nadzieję, że inicjatywa Green Plug spotka się z zainteresowaniem i wsparciem producentów sprzętu. Na razie deklarację wykorzystania tej technologii złożyła już firma Westinghouse Digital Electronics - amerykański producent sprzętu elektronicznego.

Uniwersalny i inteligentny

Zielona wtyczka

Mikrokontroler Green Plug do inteligentnego sterowania zasilaniem

Podstawowym elementem rozwiązania opracowanego przez Green Plug jest protokół komunikacyjny GreenTalk definiujący format informacji generowanych przez zasilane urządzenia i określających wymagane przez nie parametry zasilania. Dane te są odbierane przez inteligentny zasilacz, który odpowiednio dopasowuje do nich parametry wyjściowe, czyli wartości napięcia i prądu. Realizacja tego typu mechanizmu wymaga oczywiście zastosowania układów sprzętowych. Green Plug opracowała i oferuje mikrokontrolery w postaci programowalnych układów RISC z zainstalowanymi sterownikami firmware.

Firma nie zapomniała również o standaryzacji złącz - w tym wypadku proponuje wykorzystanie mini-USB, a do zasilania urządzeń o większych wymaganiach na moc, jak np. notebooków własnej, zmodyfikowanej jego wersji, przystosowanej do wyższych wartości prądu zasilania. Inteligentne zasilacze mają być wyposażone w kilka niezależnych wyjść umożliwiających jednoczesne podłączenie wielu urządzeń o różnych parametrach.

Dodatkową zaletą technologii jest wprowadzenie mechanizmów sterowania, które umożliwiają wyłączenie zasilacza wtedy, gdy zaczyna on pracować w trybie jałowym, np. akumulatory zostaną w pełni naładowane lub zasilane urządzenie zostanie wyłączone. Tego typu rozwiązania są już stosowane, ale nie w tanich, masowo produkowanych zasilaczach.

Perspektywy popularyzacji

Producentom sprzętu Green Plug oferuje mikrokontrolery i bezpłatną licencję na wykorzystanie opracowanych przez nią sterowników. Firma chce zarabiać przede wszystkim na sprzedaży technologii producentom układów półprzewodnikowych. Zdaniem przedstawicieli Green Plug, w wypadku uruchomienia ich masowej produkcji, koszt wdrożenia technologii w urządzeniach końcowych nie powinien przekraczać 2 USD. Firma zapowiada też wprowadzenie na rynek własnych modeli uniwersalnych zasilaczy w I kwartale 2009 r. Mają one kosztować poniżej 100 USD.

Technologia Green Plug umożliwia ograniczenie kosztów wytwarzania i ceny sprzętu, który nie musiałby być wyposażany w indywidualne zasilacze. Ten argument biznesowy zapewne nie wzbudzi zachwytu niezależnych producentów zasilaczy i różnego typu przejściówek. Niektórzy producenci widzą także dodatkowe źródło zysków w dostarczaniu własnych, firmowych zasilaczy, które trudno jest zastąpić urządzeniami niezależnych firm. Standardową, często stosowaną metodą jest wprowadzanie własnych gniazd i wtyczek o nietypowej konstrukcji.

Chiński model

Prezentowane problemy znalazły już częściowo rozwiązanie w Chinach, gdzie zostało wprowadzone prawo, że każdy zasilacz do telefonu komórkowego (również modele pochodzące z importu) musi być wyposażony w standardowy interfejs USB i może mieć tylko jedno, określone przez przepisy, napięcie wyjściowe. Oznacza to, że użytkownicy zmieniając model telefonu mogą w dalszym ciągu korzystać ze starego zasilacza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200