Zgrani z SQL Server 7

Altkom Matrix wykorzysta we wszystkich programach pakietu Symfonia motor MS SQL Server.

Altkom Matrix wykorzysta we wszystkich programach pakietu Symfonia motor MS SQL Server.

Symfonia, pakiet aplikacji do wspomagania zarządzania, dostępny będzie w nowej wersji wykorzystującej bazę danych Microsoft SQL Server. "W listopadzie będzie wprowadzony program Płace SQL. Jego premiera ma być skorelowana z wprowadzeniem na rynek Microsoft SQL Server 7.0" - mówi Zbigniew Bigaj, dyrektor ds. informatyki w Altkom Matrix. Pod koniec tego roku pojawi się moduł Środki Trwałe, a następnie Finanse, Księgowość i pozostałe programy pakietu.

Symfonia dla większych

Nowa wersja pakietu będzie nazywać się Symfonia SQL. Ma być funkcjonalnym odpowiednikiem Symfonii dla Windows. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, Altkom Matrix nie planuje rozszerzania pakietu o funkcje sterowania produkcją i planowania zasobów, a więc podejmowania konkurencji z dostawcami oprogramowania ERP dla przedsiębiorstw.

Symfonia SQL jest przeznaczona dla firm nieco większych i mających większe wymagania dotyczące wydajności i bezpieczeństwa danych niż było to w przypadku dotychczasowej wersji, korzystającej z tańszego i prostszego motoru bazy danych Btrieve. Jak zapewnia Zbigniew Bigaj, wprowadzenie nowego pakietu nie oznacza, że Altkom Matrix zamierza zaprzestać prac nad rozwojem dotychczasowych wersji. W dalszym ciągu będą pojawiać się ulepszone moduły programów wykorzystujących bazę Btrieve, m.in. moduł Handel - uproszczona, przeznaczona dla bardzo małych firm wersja programu Sprzedaż.

Symfonia dla Windows ma w Polsce ok. 15 tys. użytkowników, z czego ok. 80% wykorzystuje wersje jednostanowiskowe. Altkom spodziewa się, że potencjalnymi odbiorcami pakietu Symfonia SQL będzie co najmniej 30% obecnych użytkowników, którym starsza wersja Symfonii przestaje już wystarczać.

Przejście na Windows

Największą przeszkodą w popularyzacji programów dla Windows w małych firmach zazwyczaj jest przestarzały sprzęt. Zakup windowsowego pakietu do obsługi firmy nie jest dużym wydatkiem, ale jeśli uwzględnić konieczność kupienia nowego komputera, inwestycja staje się pokaźna. Dlatego wiele małych firm woli pozostać przy starszych wersjach programów dla DOS. Wzrost zainteresowania przejściem na aplikacje dla Windows może być spowodowany koniecznością wymiany oprogramowania przed rokiem 2000.

Wraz z popularyzacją oprogramowania dla Windows niektórzy producenci przewidują, że za kilka lat na polskim rynku pozostanie najwyżej kilka firm oferujących oprogramowanie do wspomagania pracy małego lub średniego przedsiębiorstwa. "Tworzenie aplikacji wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi programistycznych, większych umiejętności i co za tym idzie, znacznie większych nakładów finansowych" - twierdzą przedstawiciele Altkomu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200