Zgoda w sprawie Netscape’a

Microsoft zapłaci koncernowi AOL Time Warner 750 mln USD w ramach odszkodowania, kończąc tym samym sprawę pozwu antymonopolowego złożonego przez AOL TW w imieniu firmy Netscape Communications. Producent popularnej przeglądarki zarzucał Microsoftowi, że stosuje niedozwolone praktyki w celu wypromowaniu przeglądarki Internet Explorer.

Umowa ugodowa zakłada również, że America Online (internetowa część AOL TW) będzie mogła przez 7 lat za darmo dystrybuować ze swoim oprogramowaniem dostępowym Internet Explorer. Firma będzie również współpracowała z Microsoftem w sprawie zapewniania kompatybilności promowanych przez nie komunikatorów internetowych - AOL IM oraz MSN Messangera (aczkolwiek nie poinformowano, kiedy miałoby to nastąpić). Współpraca ma również objąć dystrybucję cyfrowych mediów oraz tworzenie nowego oprogramowania.

W pozwie antymonopolowym, złożonym w imieniu Netscape Communiacations przez AOL TW, zarzucono Microsoftowi, że stosując niezgodne z prawem praktyki biznesowe utrudniał rozwój i popularyzowanie przeglądarki Netscape Navigator. Rozmowy w sprawie ugody trwały przez ostatnie sześć - osiem tygodni.

Zobacz również:

  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm
  • Apple przegrywa w sądzie - chodzi o brak ładowarek w zestawie

Obserwatorów taki rozwój wydarzeń nie zaskoczył "To była jedna z tych spraw, które wręcz proszą się o ugodę", mówi Mark Ostrau, prawnik z firmy Fenwick & West. "Tutaj nikomu nie zależało na wyroku skazującym, więc długotrwała batalia prawna była czymś zdecydowanie niepożądanym. Tym bardziej, że dla Microsoftu 750 mln USD to drobna kwota" - dodaje Ostrau.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200