Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?

Systemy operacyjne Windows 10 i Windows 11 posiadają kilka opcji przywrócenia do ustawień fabrycznych. Z której opcji warto skorzystać?

Systemy operacyjne z rodziny Windows na przestrzeni ostatnich lat otrzymały wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają korzystanie z tego oprogramowania oraz poprawiaja naszą produktywność. Niestety Microsoft i jego filozofia dystrybucji Windowsa czasami generuje dodatkowe problemy. Zaliczamy do nich między innymi proces zerowania komputerów z systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11 do ustawień fabrycznych.

System Windows można przywrócić do ustawień fabrycznych na wiele sposobów
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

System Windows można przywrócić do ustawień fabrycznych na wiele sposobów

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Przywracanie do ustawień fabrycznych to proces, który wykonujemy stosunkowo rzadko. W idealnych warunkach wykonuje się go raz - podczas wymiany komputera na nowy i przygotowanem starego do utylizacji lub przekazania innej osobie. Ta z pozoru prosta czynność bardzo często sprawia problemy nawet pracownikom działów IT. Wszystko przez zawiłości stworzone na przestrzeni lat przez firmę Microsoft.

Zobacz również:

  • Wielkie oczekiwania związane z AI
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Lata temu jedynym sposobem na przywrócenie systemu operacyjnego Windows do ustawień fabrycznych było zastosowanie instalatora systemu operacyjnego, format dysku twardego oraz ponowna instalacja systemu operacyjnego, a następnie sterowników. Producenci sprzętu często przygotowywali dedykowane instalatory posiadające preinstalowane sterowniki dedykowane do danego komputera.

Aktualnie komputery z systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11 możemy przywrócić do ustawień fabrycznych za pośrednictwem kilku sposobów. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

  • Przywracanie za pośrednictwem Ustawień
  • Przywracanie za pomocą dedykowanego narzędzia dostarczanego przez producenta (z poziomu BIOS/UEFI)
  • Czysta instalacja systemu operacyjnego z nośnika ISO

W niniejszym materiale przedstawiamy różnice pomiędzy tymi sposobami przywracania systemu operacyjnego oraz zwracamy uwagę na drobne różnice pomiędzy tymi sposobami.

Wbudowane w system przywracanie do ustawień fabrycznych

Wbudowane w ustawienia systemowe narzędzie przywracania systemu operacyjnego Windows 10/11 do ustawień fabrycznych to domyślna opcja, która jest faworyzowana przez firmę Microsoft. Z poziomu ustawień możemy wykonać ponowną reinstalację systemu z usunięciem wszystkich danych (możliwe jest pełne formatowanie dysku w celu upewnienia się, że dane zostały usunięte). Alternatywnie można przeinstalować jedynie system operacyjny (w celu usunięcia ewentualnych problemów z oprogramowaniem).

Opcja przywracania systemu operacyjnego z poziomu ustawień systemowych pozwala szybko wyczyścić system operacyjny i zainstalować go na nowo bez konieczności przygotowywania specjalnych instalatorów, formatowania dysku i ręcznej instalacji.

Po przejściu przez kreator, który składa się z zaledwie kilku ekranów, oprogramowanie restartuje komputer i przygotowuje się do zerowania systemu operacyjnego. Po zakończeniu procesu na sprzęcie powinien ukazać się ekran OOBE (Out Of Box Experience), a więc konfiguracji początkowej.

W praktyce bardzo często zerowanie z poziomu ustawień kasuje sterowniki do obsługi wybranych urządzeń będących na wyposażeniu komputera np. dedykowanych sensorów, kamer, mikrofonów czy dedykowanych kart graficznych. Z tego względu rozwiązanie to nie jest idealne i może przysporzyć dodatkowych problemów nowemu użytkownikowi sprzętu.

Plusem jest fakt, że po odtworzeniu system nadal będzie w tej samej wersji, a więc użytkownik nie będzie musiał instalować wielu aktualizacji z Windows Update.

Skorzystanie z dedykowanego przywracania systemu operacyjnego do ustawień fabrycznych przygotowanego przez producenta

Producenci komputerów z Windowsem prawie zawsze posiadają autorskie rozwiązania do przywracania systemu operacyjnego. Aktualnie są one bardzo zróżnicowane. Mowa bowiem o:

System operacyjny Windows można przywrócić z zewnętrznego nośnika
Źródło: hosein zanbori / Unsplash

System operacyjny Windows można przywrócić z zewnętrznego nośnika

Źródło: hosein zanbori / Unsplash

  • Klasycznych płytach/nośnikach USB z przygotowanym obrazem systemu operacyjnego ze wszystkimi sterownikami i aplikacjami producenta
  • Usługach chmurowych pozwalających przygotować obraz ISO z systemem operacyjnym i sterownikami dedykowanymi do konkretnego modelu komputera i jego konfiguracji
  • Narzędziach wbudowanych w UEFI/BIOS, które automatycznie pobiorą obraz systemu operacyjnego i sterowniki oraz przystąpią do odtworzenia systemu operacyjnego
  • Narzędziach wbudowanych w UEFI/BIOS, które odtworzą system operacyjny z ukrytej partycji typu Recovery lub dodatkowego nośnika wbudowanego w urządzenie

Niezależnie od wybranej/posiadanej opcji skorzystanie z dedykowanego narzędzia do przywracania systemu operacyjnego gwarantuje użytkownikowi odtworzenie komputera do stanu nowości. System operacyjny, który zostanie zainstalowany posiada wszystkie niezbędne sterowniki oraz dodatkowe aplikacje do obsługi komputera. W przeważającej większości odtwarzany jest system z dnia produkcji komputera, a więc przestarzały, który wymaga aktualizacji po przywróceniu. Urządzenia, które zostały zaktualizowane do Windowsa 11, a zakupione z Windowsem 10 najprawdopodobniej zostaną przywrócone do Windowsa 10.

Od powyższej zasady istnieją jednak reguły. Np. Microsoft umożliwia pobranie obrazów najnowszych wersji Windowsa ze sterownikami dla swoich urządzeń. Podobne narzędzie/kreator posiada Dell i HP.

Różne rodzaje obrazów ISO dla Microsoft Surface Laptop 4

Różne rodzaje obrazów ISO dla Microsoft Surface Laptop 4

Instalacja systemu operacyjnego Windows z przygotowanego nośnika ISO

Ostatni prezentowany przez nas sposób to klasyczna instalacja "od zera" z wykorzystaniem uprzednio przygotowanego nośnika ISO. Ze strony firmy Microsoft można pobrać plik ISO z systemem operacyjnym Windows 10/11 w najnowszym aktualnie wydaniu. Plik ten można wgrać na pendrive lub wypalić na płycie i w klasyczny sposób przywrócić system operacyjny z wykorzystaniem zewnętrznego nośnika "jak za starych, dobrych czasów Windowsa XP". Decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać o sformatowaniu dysku z poziomu instalatora. Należy również mieć na uwadze, że po instalacji systemu operacyjnego konieczne może być doinstalowanie dodatkowych sterowników, które zapewnią kompatybilność sprzętu z systemem operacyjnym.

Pobieranie pliku ISO z systemem operacyjnym Windows 11

Pobieranie pliku ISO z systemem operacyjnym Windows 11

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200