Zdalny kontakt z biurem

Zdaniem Citrix Systems rynek rozwiązań umożliwiających zdalny dostęp do zasobów firmowych sieci ma w najbliższych latach rosnąć w tempie ok. 12% rocznie.

Zdaniem Citrix Systems rynek rozwiązań umożliwiających zdalny dostęp do zasobów firmowych sieci ma w najbliższych latach rosnąć w tempie ok. 12% rocznie.

W ciągu 4 lat wartość tego rynku ma wzrosnąć z ok. 14 mld USD w 2003 r. do prawie 22 mld USD w 2007 r. Dane te przedstawiciele firmy Citrix oparli na podstawie raportów IDC i Meta Group dotyczących czternastu segmentów tego rynku. Składają się na nie m.in. systemy do zdalnego dostępu do zasobów, prowadzenia konferencji i współpracy przy projektach, a także rozwiązania sieciowe i zapewniające bezpieczeństwo. "Jak dotąd nasze produkty pokrywają dziewięć z tych czternastu segmentów. Wartość tej części rynku rozwiązań dostępowych szacujemy w 2007 r. na 12,7 mld USD" - twierdzą przedstawiciele firmy. Citrix przejmuje jednak kolejne spółki uzupełniające jego rozwiązania. W ciągu ostatnich pięciu lat w kręgu jej zainteresowań znalazły się: ViewSoft, Innovex Group, Sequoia Software, a ostatnio Expertcity, który został przekształcony w dział Citrix Online.

Obecnie przedstawiciele firmy Citrix stawiają przede wszystkim na tzw. rozwiązania SmoothRoaming umożliwiające praktycznie niezauważalne przełączanie się pomiędzy dowolnymi rozwiązaniami dostępowymi do zasobów informacyjnych firmy. Ma to być możliwe niezależnie od tego, z jakiej formy kontaktu użytkownik korzysta. Może to być zarówno komputer desktop (w pracy lub domu), notebook zabierany w podróże służbowe, urządzenie typu handheld podłączone do zestawu w samochodzie, jak i telefon komórkowy.

Poszerzając ofertę na rynku rozwiązań dostępowych, Citrix rozpoczął w tym roku sprzedaż pakietu MetaFrame Access Suite 3.0. Firma włączyła do niego cztery produkty: Presentation Server (podstawowy produkt amerykańskiej firmy pozwalający na zarządzanie zdalnym dostępem i zapewnienie bezpieczeństwa podczas połączenia), Conferencing Manager (umożliwiający współpracę wielu użytkownikom), Secure Access Manager (chroniący dostęp do aplikacji i informacji m.in. dzięki wykorzystaniu protokołu SSL, pozwalający też na zdalną synchronizację poczty elektronicznej) i Password Manager (zapewniający dostęp do dowolnych aplikacji po jednokrotnym logowaniu).

Prawdopodobnie już w 2005 r. zostaną włączone do tego pakietu także produkty działu Citrix Online. Oferuje on trzy produkty: GoToMyPC, GoToMeeting i GoToAssist. Pierwszy z nich pozwala na dostęp przez Internet do zasobów komputera w pracy (poczty elektronicznej i plików). GoToMeeting umożliwia prowadzenie wideokonferencji, w tym prezentowanie materiałów znajdujących się na komputerach osób uczestniczących w spotkaniu, a nawet przejmowanie nad nimi tymczasowej kontroli. Natomiast GoTo-Assist to aplikacja przeznaczona dla działów wsparcia użytkowników.

W MetaFrame Access Suite 3.0 pojawiła się już funkcja SmoothRoaming. "Dzięki niej użytkownicy mogą pracować w środowiskach przewodowych lub bezprzewodowych, przerwać pracę na danym urządzeniu i kontynuować ją po jakimś czasie bez konieczności ponownego logowania czy restartowania aplikacji na innym urządzeniu" - przekonują przedstawiciele Citrixa. Drugą najważniejszą cechą nowej wersji tego pakietu jest wspólny interfejs zarządzania, który umożliwia administratorom obserwowanie i pomiary wydajności infrastruktury dostępowej w ramach całego przedsiębiorstwa.

21,6 mld USD - tyle, według Citrix Systems, wyniesie wartość rynku systemów do zdalnego dostępu

w 2007 r.

Składniki MetaFrame Access Suite 3.0*
  • MetaFrame Presentation Server 3.0

  • MetaFrame Secure Access Manager 2.2

  • MetaFrame Password Manager 2.5

  • MetaFrame Conferencing Manager 2.2
* - koszt tego pakietu to ok. 600 USD

Ostatnie fuzje dokonane przez Citrixa
  • 2003 r. - przejęcie Expertcity, obecnie działu Citrix Online, producenta systemów GoToMyPC, GoToMeeting i GoToAssist

  • 2001 r. - przejęcie Sequoia Software, producenta rozwiązań do tworzenia wirtualnych środowisk pracy

  • 2000 r. - przejęcie Innovex Group w celu rozbudowy działu usług konsultingowych

  • 1999 r. - przejęcie ViewSoft, producenta narzędzi do rozwoju i zarządzania aplikacjami internetowymi

TOP 200