Zdalne włączanie z sieci SAN/iSCSI

Microsoft i IBM zaprezentowały nowy system, pozwalający w sposób programowy, zdalnie uruchamiać serwery pamięci masowych, działające w środowiskach SAN/iSCSI. Pozwala on również m.in. dołączać kasetowe serwery BladeCenter (IBM) do sieci opartych na protokole iSCSI.

Wśród użytkowników serwerów Windows rośnie zainteresowanie protokołem iSCSI. Programowa opcja rozruchu serwera z sieci SAN (iSCSI Software Enabled SAN) może zastąpić drogie i specjalizowane adaptery iSCSI. Oprogramowanie rozruchowe można implementować na dwa sposoby: wymieniając w serwerze system BIOS na inny albo instalując nowy firmware, który zarządza adapterem sieciowym. Stosując taką metodę, administratorzy nie muszą wymieniać w sieci adapterów i mogą pozostawić w niej standardowe interfejsy Gigabit Ethernet.

Uruchamianym zdalnie serwerom, administrator musi przypisywać logiczne numery LUN (wirtualne dyski). Microsoft pracuje już nad technologią, która pozwoli uruchamiać wiele serwerów, wykorzystując do tego celu pojedynczy obraz rozruchu.

Zobacz również:

Obecnie wielu producentów implementuje w swoich rozwiązaniach systemy zdalnego uruchamiania serwerów z sieci SAN. Są to m.in. dostawcy rozwiązań iSCSI: Alacritech, Intansa, Equallogic, FalconStor, Lefthand, Nimbus Data Systems i Sanrad. Inni producenci (Azaleos, Intel, Brocade, Cisco, Dell i HP) też wspierają tę technologię. Firma EmBoot zapowiedziała ostatnio, iż kończy prace nad winBoot/I. Jest to oprogramowanie, które wykorzystuje w swojej pracy system rozruchu iSCSI Software Enabled SAN.

Produkt pozwala użytkownikom zarządzać z jednego miejsca zarówno pamięciami SAN (operującymi na poziomie bloków danych) jak i pamięciami NAS (operującymi na poziomie plików). Oprogramowanie współpracuje z rozwiązaniami Windows Storage Server 2003, oferując takie usługi, jak: Virtual Shadow Copy Service, Virtual Disk Service i Multipath I/O.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200