Zdalne kontrolowanie serwerów - rozwiązania sprzętowe

Co oferują poszczególne rozwiązania?

Najwyżej oceniony został produkt firmy HP - karta TopTools. Administrator ma dostęp do karty (kontrola graficzna) wykorzystując oprogramowanie pcAnywhere, a sama karta jest używana do kontrolowania dostępu do konsoli tekstowej. Karta pozwala na zdalne wyłączanie i włączanie serwera oraz na bezkonfliktowe zamykanie systemu operacyjnego. Opcja ta odnosi się do serwerów następujących platform: Windows NT, Windows 2000, NetWare i UnixWare (Santa Cruz Operation).

Karta firmy Dell

Na rynku polskim można kupić kartę produkowaną przez firmę Dell, którą instaluje się w serwerach linii PowerEdge. Jest to karta Dell Remote Assistant Card 2 (DRAC 2), która może kontrolować serwery PowerEdge 1300, 2300, 2400, 2450, 4300, 4400, 6300 i 8450. Karta jest wyposażona w złącze PCI i w port Ethernet oraz w gniazdo PCMCIA obsługujące modem, może więc zarządzać serwerem przez sieć lub z pominięciem sieci. Sugerowana cena karty u przykładowego polskiego dostawcy (Karima Sp. z o.o - www.karima.com.pl): 511 USD plus VAT.

Oprogramowanie TopTools (uruchamiane w ramach platformy zarządzania) pozwala z jednego centralnego miejsca zmieniać hasła dla wszystkich kart TopTools pracujących w sieci i może być zintegrowane z tą platformą w taki sposób, aby administrator miał dostęp do każdej karty.

Jest tu też dostępna opcja rozruchu ze zdalnej dyskietki, dzięki której administrator może wykorzystać swoją dyskietkę zamiast dyskietki umieszczonej w lokalnej stacji dyskietek lub lokalnego dysku twardego. Dzięki takiemu rozwiązaniu serwer może być uaktualniany z dyskietek i administrator nie musi odwiedzać serwera osobiście. Można tu też monitorować całe środowisko serwera (w tym poziom napięć i temperaturę), a karta w razie potrzeby generuje alarmy i powiadamia natychmiast administratora o różnych niebezpiecznych zdarzeniach. Alarmy takie są wysyłane do administratora bezpośrednio z pominięciem podstawowej platformy zarządzania używanej w przedsiębiorstwie. Na karcie znajduje się port szeregowy, do którego można podłączyć modem zewnętrzny (zarządzanie serwerem z pominięciem sieci).

Zdalne kontrolowanie serwerów - rozwiązania sprzętowe

Lokalne zarządzanie serwerami

Karta Remote Insight Lights-Out Edition (Compaq) wykorzystuje serwer webowy zagnieżdżony w tym produkcie. Aby uzyskać dostęp do konsoli zarządzania, wystarczy otworzyć przeglądarkę webową. Karta pozwala wyłączać i włączać serwer oraz przechwytuje pułapki SNMP i wysyła je dalej, zwalniając z tego obowiązku zainstalowany na serwerze program Insight Manager. Administrator może kontrolować dostęp do karty (kreując użytkowników i hasła) oraz ograniczać prawa poszczególnych użytkowników, tak aby mogli korzystać tylko z określonych funkcji. Inaczej niż w przypadku karty TopTools, Compaq nie oferuje scentralizowanego mechanizmu administrowania serwerem.

Przełączniki KVM do lokalnego lub zdalnego zarządzania wieloma serwerami

Jeśli jest nam potrzebny przełącznik KVM, który pozwala zarządzać serwerami lokalnie (tak jak to pokazano na rysunku 3) lub zdalnie, jeśli zostanie podłączony do zewnętrznego urządzenia kontrolującego serwery (takiego jak Emerge 2000) i chcemy użyć jednego zestawu urządzeń peryferyjnych (klawiatury, myszy i monitora), to możemy wziąć pod uwagę CompuSwitch (produkt firmy Raritan Computer). Dostępne są wersje pozwalające zarządzać dwoma serwerami lub większą liczbą serwerów (nawet do 64). Przełączniki CompuSwitch (multipleksery) pozwalają obsługiwać od 2 do 16 (do 64 przy kaskadowym połączeniu) komputerów PC za pomocą 1 zestawu urządzeń peryferyjnych: klawiatury, monitora, myszy. Urządzenia CompuSwitch pozwalają przyłączyć jedną konsolę KVM do wybranego, jednego z wielu komputerów PC. Przełączanie może odbywać się ręcznie z przycisków na płycie czołowej urządzenia, ręcznie z klawiatury komputerowej (hot-keys) lub samoczynnie co określony czas. CompuSwitch ma wbudowany jeden mikroprocesor dedykowany do każdego kanału (dołączonego komputera), symulujący obecność klawiatury, monitora i myszy w tych odcinkach czasu, gdy fizycznie urządzenia te są dołączone do innego komputera. Urządzenia CompuSwitch są dostępne w wersjach wolno stojących (desktop) i do montowania w stojaku 19-calowym. Pozwalają znacznie zmniejszyć miejsce zajęte przez wiele monitorów i klawiatur, ułatwiają obsługę, zmniejszają koszty. Szczególnie przydatne przy testowaniu komputerów oraz w centrach skupiających wiele serwerów. Jako wyposażenie dodatkowe dostępne są różne kable przyłączeniowe.

Ceny (w ofercie Guru - Systemy sterowania i pomiarów oraz systemy przemysłowe i komputery, www.guru.com.pl): popularne urządzenie CompuSwitch 4 PC, przyłączające jedną klawiaturę, monitor i myszkę do wybranego, jednego z 4 komputerów PC (przełączanie ręczne, automatyczne i z klawiatury komputerowej), kosztuje (w wersji wolno stojącej) 2481 zł plus VAT. Urządzenie CompuSwitch 8 PC kosztuje 3417 zł plus VAT.

Nie ma tu też funkcji rozruchu serwera ze zdalnej dyskietki, funkcji monitorującej środowisko pracy serwera i interfejsu obsługującego modem. Compaq twierdzi, że zrezygnował z tego celowo (po to, aby obniżyć cenę karty) i radzi po prostu korzystać z usługi serwera RAS zainstalowanego w przedsiębiorstwie.

Inaczej niż dwa poprzednie produkty, Cybex Key-View II i Apex Emerge 2000 mogą zarządzać różnymi serwerami. Jest to oczywiście zaleta, ale karty oferują więcej funkcji, będąc lepiej zintegrowanymi z konkretnym serwerem. Urządzenia zewnętrzne nie obsługują wielu rozwiązań zastosowanych w serwerze (monitorowanie napięć i temperatury, generowanie alarmów, powiadamianie administratora po różnych zdarzeniach oraz wyłączanie i włączanie komputera).

Emerge 2000 oferuje ciekawą opcję - administrator może obserwować jednocześnie ekrany wyświetlające stan kilku serwerów, chociaż tylko ekran z aktywnym oknem jest bez przerwy aktualizowany.

Łatwość obsługi

Nawiązywanie łączności z kartami wewnętrznymi to bardzo prosta czynność. Aby połączyć się z kartą firmy Compaq, wystarczy zasiąść przed ekranem jakiegoś komputera (klient), otworzyć dowolną przeglądarkę i wpisać adres IP przypisany karcie. W tym momencie serwer uruchamia aplet Java i na ekranie klienta pojawia się okno logowania. Po zakończeniu czynności uwierzytelniających użytkownika przeglądarka wyświetla stronę webową. Interfejs pozwala nawigować po różnych opcjach i administrator może oglądać pulpit serwera bezpośrednio na wyświetlanej stronie. Aplet musi niestety wykonać szereg operacji (co wymaga czasu), zanim uaktualni ekran, ale fakt, że graficzna konsola jest obsługiwana przez stronę webową, wynagradza tę niedogodność.

Na karcie TopTools (HP) też znajduje się serwer webowy. Zdalny dostęp do konsoli graficznej jest tu realizowany przez program pcAnywhere. Inaczej niż w przypadku karty firmy Compaq, nie ma tu firmowej konsoli graficznej. Jest za to zdalny dostęp do konsoli tekstowej, która wyświetla operacje wykonywane przez program Power On System Test (POST) podczas rozruchu serwera. To właśnie wtedy program POST wykrywa i konfiguruje warstwę sprzętową systemu. To bardzo ważne, ponieważ obserwując całą sekwencję POST można określić, dlaczego serwer np. nie daje się uruchomić. Gdy system operacyjny uruchamia graficzny interfejs użytkownika (GUI), dostęp do zdalnej konsoli tekstowej jest zamykany. Od tego momentu administrator musi używać programu pcAnywhere, co pozwala kontrolować serwer za pomocą interfejsu graficznego. Strony webowe obsługujące kartę TopTools są łatwe do nawigowania i wszystkie łącza do kolejnych stron (funkcji) są dobrze opisane. Funkcja rozruchu serwera ze zdalnej dyskietki używa protokołu TFTP i działa bez zarzutu.


TOP 200