Zbyt wiele błędów

Bazy danych na ogół nie miały szczęścia do polskich wydawców. Wydawano raczej pozycje mało znaczące, przyczynkarskie lub skierowane tylko do odbiorców określonych produktów komercyjnych (Oracle). Ich wartość dla czytelnika kończy się czasem wcześniej niż publikacja pojawi się na półkach. Jest dla mnie oczywiste, że wydanie solidnej publikacji, która nie zestarzeje się po roku lub dwóch latach, wymaga wielkiej pracy wydawniczej, redaktorskiej i sporego nakładu finansowego na zakup praw autorskich. Sądzę jednak, że bardziej opłaca się wydanie książki, która będzie potrzebna czytelnikom: naukowcom, praktykom, studentom przez co najmniej kilka lat niż wydanie pozycji, która nie przetrwa roku.

Od dawna miałem nadzieję, że wreszcie znajdzie się wydawca, który podejmie trud przetłumaczenia i wydania fundamentalnej pracy na temat baz danych: C.J. Date "An Introduction to Database Systems", wydanej przez Addison-Wesley (obecnie już 6. wydanie amerykańskie). Tymczasem solidne Wydawnictwa Naukowo-Techniczne raczą nas publikacją "Systemy baz danych" Paula Beynon-Daviesa, której wartość oceniam zdecydowanie nisko.

Jeżeli ktoś nie wie, na czym polega i jak działają systemy zarządzania bazami danych, w tym w szczególności relacyjne, niewielkie ma szanse, aby z tej publikacji mógł się o tym dowiedzieć. Właściwie żadne pojęcie z dziedziny systemów zarządzania bazami danych nie zostało w publikacji zdefiniowane ani wyjaśnione, jeśli zaś pojawia się definicja, to nic nie znaczy. Dla przykładu: "Termin "trwałość" jest używany do rozróżnienia bardziej trwałych danych od danych, które są tymczasowe".

Często publikacja może nie zorientowanego czytelnika wprowadzić w błąd. Przykładowo, autor mówi np. że jeśli dane znajdują się w bazie danych, to są w danej chwili prawdziwe. Nic bardziej fałszywego: do bazy można wprowadzić wszystko i z niczego nie wynika, że jeśli coś zapisano w bazie, jest to informacja prawdziwa.

W książce razi mnie bałagan pojęciowy, niejasności, unikanie trudniejszych zagadnień. Zawiera zbyt wiele błędów, abym zalecił ją komukolwiek do studiowania.

--------------------------------------------------------------------------------

Paul Beynon-Davies, Systemy baz danych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200