Zbroimy się na cyberwojny. Raport Cisco

Wyniki badania Cisco „Duo Trusted Access Report 2022” wskazują na wzrost popularności narzędzi do uwierzytelniania wielkoskładnikowego (MFA) i bezhasłowego oraz aplikacji chmurowych

Tumisu / Pixabay

W miarę jak globalne konflikty przenoszą się również w cyberprzestrzeń, ochrona przedsiębiorstwa zaczyna się już na poziomie każdego indywidualnego użytkownika. Zapewnienie należytej ochrony znacznie zmniejsza ryzyko ataków cyberprzestępców. Korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego czy modeli uwierzytelniania bezhasłowego jest niezbędne dla nowoczesnego przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę ilość informacji o zagrożeniach, organizacje muszą przyłożyć się do ochrony zasobów firmowych tak skutecznie, jak to tylko możliwe. To tylko wybrane wnioski, które obok trendów w zabezpieczeniach biznesowych zostały przedstawione w badaniu Cisco „Duo Trusted Access Report 2022: Logins in a Dangerous Time”.

W ostatnich 3 latach wreszcie ludzie zaczęli doceniać wagę cyberbezpieczeństwa. Firmy poświęciły dużo czasu i zasobów na projektowanie hybrydowych środowisk pracy. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że odporność na współczesne zagrożenia jest w nie wbudowana.

Zobacz również:

  • Przyszłość to multicloud. Wnioski z Cisco 2023 Global Networking Trends Report
  • Menedżer haseł - na które rozwiązanie warto postawić w 2024 roku

„Strategie, takie jak zero trust, w połączeniu z rozwiązaniami bezhasłowymi czynią ogromne postępy w zakresie poprawy ogólnego bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko poprzez demokratyzację zabezpieczeń i większy nacisk na poprawę doświadczeń użytkownika” – komentuje wyniki Dave Lewis, Global Advisory CISO w Cisco Security.

Na potrzeby badania Duo Trusted Access Report: Logins in a Dangerous Time, które powstało we współpracy z Instytutem Cyentia, przeanalizowano dane z ponad 13 miliardów uwierzytelnień wykonanych na prawie 50 milionach urządzeń. Na ten wynik składały się logowania do niemal 500 tysięcy różnych aplikacji i około 1,1 miliarda uwierzytelnień miesięcznie na całym świecie wykonanych przez użytkowników rozwiązania Cisco Duo.

Kluczowe wnioski z Duo Trusted Access Report 2022

Dane w raporcie wskazują na 50% wzrost liczby kont umożliwiających uwierzytelnianie WebAuthn i pięciokrotny wzrost wykorzystania WebAuthn od kwietnia 2019 r.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) wzmacnia ochronę, zwiększając bezpieczeństwo tradycyjnego logowania poprzez hasło. Liczba uwierzytelnień MFA przy użyciu Cisco Duo wzrosła o 38% w ciągu ostatniego roku.

Coraz większa liczba uwierzytelnień jest przypisana do aplikacji w chmurze z 24% wzrostem w 2022 roku.

91% procent klientów Cisco Duo, którzy wdrażają polityki oparte na urządzeniach, ogranicza dostęp z Chin lub Rosji, a 63% blokuje oba kraje.

Push jest najpopularniejszą metodą uwierzytelniania wśród użytkowników Cisco Duo, z wykorzystaniem na poziomie 27,6%.

Odsetek telefonów z włączoną funkcją biometryczną utrzymywał się na stałym poziomie około 81%.

Awarie i błędy spowodowane przestarzałymi urządzeniami wzrosły o 52% w latach 2021-2022.

„Jeśli polegamy na narzędziach z przeszłości i mamy nadzieję, że użyjemy ich do pokonania naszych współczesnych przeciwników, wyrządzamy sobie niedźwiedzią przysługę” - podsumowuje Dave Lewis.

Zespoły odpowiadające za cyberbezpieczeństwo muszą cały czas doskonalić swoje umiejętności i koncentrować się na kontroli dostępu. Jest to niełatwe zadanie, ponieważ często oznacza radzenie sobie z przestarzałymi rozwiązaniami, które często funkcjonują od początku istnienia danej firmy. „Łatanie” takich środowisk jest żmudnym zadaniem, a co za tym idzie – często jest odkładane przez zespoły IT „na później”. W rezultacie cyberprzestępcy wykorzystują dobrze znane podatności, które od dawna nie powinny się znajdować w infrastrukturze nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Źródło: Cisco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200