Zbratani rywale

Następują zmiany na rynku narzędzi programistycznych.

Następują zmiany na rynku narzędzi programistycznych.

Microsoft za 25 mln USD kupi 10% akcji Inprise, firmy produkującej narzędzia programistyczne. Za dodatkowe 100 mln USD Microsoft nabędzie prawo do wykorzystywania technologii opatentowanych przez Inprise. Firma, znana do niedawna pod nazwą Borland International, przeżywa kłopoty finansowe.

Razem w Windows 2000

Inprise będzie wspierał rozwój systemu Windows 2000, w tym modelu obiektowego COM+ (Component Object Model) i architektury Windows Distributed interNet Applications. Najnowsza wersja Microsoft Fundation Class Library ma być licencjonowana przez Inprise i dołączana do pakietu Borland C++ Builder. Producent narzędzi programistycznych zamierza także licencjonować - w ramach programu Microsoft Open Tools - zestaw programistyczny SDK dla Windows 2000. SDK zostanie zintegrowany z rodziną narzędzi Inprise przeznaczonych dla Windows.

Wrogość Microsoftu wobec Inprise datuje się od momentu, gdy Borland wprowadził na rynek produkty bezpośrednio konkurujące z ofertą giganta z Redmond. Borland produkował konkurencyjny wobec Excela arkusz kalkulacyjny Quattro Pro, współpracował także z WordPerfectem w zakresie rozwoju edytora tekstów.

Sun idzie na zakupy

W prasie amerykańskiej pojawiły się informacje, że Sun Microsystems zamierza przejąć firmę produkującą narzędzia programistyczne na platformę Java. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniano Symanteca i właśnie Inprise. Według kierownictwa Sun Microsystems, nawiązanie współpracy z Microsoftem nie spowodowało wyłączenia Inprise z kręgu firm, którymi interesuje się Sun. Na razie jednak przedstawiciele Suna odmawiają komentarzy na ten temat.

Szefowie Symanteca z kolei stanowczo zaprzeczyli, jakoby był on na sprzedaż, i ogłosili plany utworzenia oddzielnej firmy zajmującej się Javą, która będzie rozwijała produkty z rodziny Visual Caf?. Firma przedstawiła ten plan tuż po tym, jak Inprise nawiązał współpracę z Microsoftem.

Symantec dotychczas uchodził za sprzymierzeńca Microsoftu. Po zawarciu porozumienia Microsoft i Inprise staną się głównymi konkurentami Symanteca. Wydzielona firma, w której znajdzie zatrudnienie ok. 120 osób, ma współpracować m.in. z BEA Systems, Iona i Oracle. Symantec twierdzi, że udział firmy w rynku narzędzi programistycznych Java przekracza 50%.


TOP 200