Zbliża się ostateczny koniec wsparcia dla Windows 8

Za niespełna 30 dni Windows 8 i jego wersje pochodne stracą wsparcie firmy Microsoft. Wspominamy jeden z największych eksperymentów giganta z Cupertino.

Windows 8 to system, który z pewnością wyprzedzał swoje czasy. W 2012 roku, kiedy tablety dopiero zdobywały popularność, a większość komputerów przenośnych ważyła prawie 2 kg, Microsoft wprowadził an rynek system operacyjny bez klasycznego Menu Start, a na dodatek dostosowany do obsługi z wykorzystaniem dotyku.

Windows 8.1 odchodzi na emeryturę
Źródło: Microsoft.com

Windows 8.1 odchodzi na emeryturę

Źródło: Microsoft.com

System operacyjny Windows 8 to jedna z największych porażek w dziejach firmy Microsoft. System operacyjny nigdy nie zdobył zakładanej popularności, a do czasu premiery Windows 10 wielu producentów sprzedawało swoje komputery z fabrycznym downgradem do bardzo popularnego i udanego Windowsa 7.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • Czy Microsoft wyprzedzi Apple jako największa firma na świecie w 2024?

Windows 8 w zamyśle miał być systemem operacyjnym przyszłości, który wprowadzi komputery na nowy, wyższy poziom. Zaprojektowano go z myślą o obsłudze z wykorzystaniem dotyku. W teorii Microsoft chciał, aby komputery stały się większymi i bardziej użyteczniejszymi tabletami, a trend ten został zaczerpnięty z lawinowo rosnącej popularności tabletów iPad.

Microsoft nie przewidział jednak, że użytkownicy nie są w tak dużym stopniu zafascynowani obsługą komputera z wykorzystaniem dotyku i nadal preferują mysz i klawiaturę, co przełożyło się na spektakularną klęskę wizerunkową systemów z rodziny Windows 8.

Windows 8 ze względu na dostosowany do obsługi dotykowej interfejs oparty na kafelkach był niezwykle niewygodny do obsługi na klasycznych komputerach bez ekranu dotykowego.

Niska popularność systemu operacyjnego spowodowała znaczący wzrost udziałów rynkowych wśród komputerów Mac oraz Chromebooków.

Microsoft uratował swoją sytuację rynkową dopiero w 2015 roku, kiedy to na rynku pojawił się Windows 10. System ten przywrócił klasyczne elementy interfejsu, a jednocześnie zachował opcje ułatwiające obsługę z wykorzystaniem dotyku.

Ostatnie aktualizacje zabezpieczeń i poprawek dla systemu operacyjnego Windows 8.1 zostaną udostępnione 10 stycznia 2023 roku. Po tej dacie Microsoft nie będzie już wspierał systemów z rodziny Windows 8.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200