Zawsze niech będzie dostęp

Użytkownicy notebooków cenią sobie przede wszystkim mobilność. Jednak wiele czasu jeszcze upłynie, zanim bezprzewodowy dostęp do sieci będzie tak powszechny, jak można by to sobie wymarzyć. Dla miłośników swobody firmy 3Com, D-Link i SMC proponują bardzo ciekawy i prosty, a jakże genialny w swej idei, gadżet - przenośny bezprzewodowy punkt dostępowy.

Użytkownicy notebooków cenią sobie przede wszystkim mobilność. Jednak wiele czasu jeszcze upłynie, zanim bezprzewodowy dostęp do sieci będzie tak powszechny, jak można by to sobie wymarzyć. Dla miłośników swobody firmy 3Com, D-Link i SMC proponują bardzo ciekawy i prosty, a jakże genialny w swej idei, gadżet - przenośny bezprzewodowy punkt dostępowy.

Do naszych testów trafiły trzy przenośne punkty dostępowe: 3Com OfficeConnect Wireless 54Mbps 11g Travel Router, D-Link DWL-G730AP oraz SMC EZ Connect G Wireless Traveler's Kit SMCWTK-G. Wszystkie podobne funkcjonalnie, chociaż różniące się drobnymi szczegółami. Nasze porównanie nieznacznie wygrał 3Com, chociaż trudno wskazać jedną konkretną wadę, z powodu której nie moglibyśmy polecić urządzenia D-Link czy SMC.

Idea jest prosta: wyjmujemy z niewielkiej saszetki małe urządzenie (8 x 6 x 2 cm), podłączamy je do gniazda lub przełącznika sieciowego oraz do zasilania (zasilacz jest w zestawie, punkty dostępowe D-Link i SMC można też zasilać bezpośrednio z portu USB). Po skopiowaniu ustawień konfiguracyjnych ze zwykłej karty sieciowej do karty bezprzewodowej możemy poczuć "wolność" bez kabli.

Zawsze niech będzie dostęp

3Com OfficeConnect Wireless 54Mbps 11g Travel Router

To jest główna innowacyjna funkcja tego typu urządzeń, ale oczywiście nie jedyna. Punkty dostępowe 3Com i D-Link można wykorzystywać także jako klienta sieci bezprzewodowej (wówczas pełni rolę karty bezprzewodowej) lub router bezprzewodowy (wtedy wbudowany port LAN staje się portem WAN). SMC oferuje dodatkowo funkcje repeatera i mostów point-to-point oraz point-to-multipoint, nie może natomiast pracować jako router.

Wszystkie punkty dostępowe pracują zgodnie ze standardem 802.11b/g. Urządzenia wspierają także następujące opcje bezpieczeństwa: 64-/128-bitowe szyfrowanie WEP, WPA-PSK, filtrowanie adresów MAC i możliwość wyłączenia opcji SSID (blokowanie pakietów rozgłoszeniowych).

Konfiguracja

Parametry wszystkich urządzeń ustawiamy przez przeglądarkę WWW . Konfiguracja punktu dostępowego D-Linka jest bardzo prosta (strona konfiguracyjna dostępna jest pod numerem IP urządzenia - 192.168.0.30). Tam możemy skorzystać z kreatora konfiguracji (ustalamy nowe hasło, identyfikator urządzenia, kanał radiowy i kodowanie) bądź wszystkie parametry ustawić ręcznie. Oczywiście możliwa jest także zmiana parametrów IP urządzenia oraz skonfigurowanie serwera DHCP. Wybór trybu pracy urządzenia (punkt dostępowy, router, klient) umożliwia przełącznik znajdujący się na spodzie.

Zawsze niech będzie dostęp

D-Link DWL-G730AP

Konfiguracja punktu dostępowego SMC odbywa się na stronie pod adresem 192.168.2.25 (tam też dokonuje się wybór trybu pracy urządzenia). W zestawie dostarczony jest także specjalny mały program, ułatwiający wyszukanie wszystkich urządzeń SMCWTK-G w sieci i podający ich parametry IP.

W obu urządzeniach bardzo rozbudowany jest dział ustawień zaawansowanych, gdzie możemy określić komputery, którym zezwalamy na dostęp do sieci bezprzewodowej (na podstawie adresów MAC), a także ustawić parametry emitowanego sygnału radiowego (Beacon interval, RTS Threshold, Fragmentation, DTIM interval, TX Rates, SSID Broadcast). Natomiast tylko w punkcie dostępowym D-Linka możemy ustawić siłę nadajnika radiowego (100%, 50%, 25% oraz 12,5%).

Konfiguracja punktu dostępowego 3Com odbywa się w najbardziej profesjonalny sposób. Producent na boku urządzenia umieścił podobny przełącznik, jaki ma D-Link, ale wprowadził w nim czwartą opcję - konfigurację. Gdy przełącznik znajduje się w innej pozycji, nie ma możliwości zmian konfiguracji urządzenia, a przez to rośnie bezpieczeństwo całego rozwiązania.

Gdy przełącznik znajduje się w trybie konfiguracyjnym, urządzenie identyfikowane jest w sieci pod numerem IP 192.168.0.1 (dość niefortunnie zresztą, gdyż w wielu sieciach pod tym numerem znajdują się już jakieś urządzenia - automatycznie następuje konflikt IP). Praca w trybach punktu dostępowego i klienta odbywa się "przezroczyście", bez nadawania urządzeniu adresu IP. Nadanie tego adresu jest konieczne w trybie routera - czynimy to podczas konfigurowania.

Zawsze niech będzie dostęp

SMC EZ Connect G Wireless Traveler's Kit SMCWTK-G

Urządzeniu 3Com zdecydowanie należy się wyróżnienie za mnogość zaawansowanych opcji konfiguracyjnych. Z ciekawszych należy wymienić firewall DoS, możliwość ograniczenia wprowadzania zmian konfiguracyjnych tylko do jednego lub dwóch komputerów (poprzez adres MAC), funkcję przekierowania portów czy zarządzania komputerami podłączonymi do sieci przez DHCP. Brakuje natomiast opcji zarządzania sygnałem radiowym.

SMC maksymalną moc nadajnika określiło jako zakres 15-18 dBm. 3Com i D-Link określili ten parametr bardzo precyzyjnie - odpowiednio: 18,79 dBm i 17 dBm. W praktyce efektywna moc punktów dostępowych 3Com i SMC była ok. 15-20% niższa niż punktu D-Linka. Wszystkich urządzenia miały znacznie mniejszy zasięg niż średniej klasy "stacjonarne" bezprzewodowe punkty dostępowe.

Wyposażenie

Główną cechą opisywanych urządzeń jest ich łatwa "przenośność" - nic dziwnego więc, że producenci umieścili je w ładnych i gustownych etui (przy czym etui 3Com jakościowo lekko odstaje na niekorzyść od etui D-Linka i SMC). W etui umieszczane są punkt dostępowy, zasilacz i kabelki. Całość praktyczna i elegancka.

Jedynym problemem, na który natknęliśmy się, były zbyt duże rozmiary zasilaczy 3Com i SMC (etui prawdopodobnie były szyte "na wymiar" dla mniejszych zasilaczy dostępnych w zestawie w USA). W etui SMC zasilacza nie sposób umieścić, w etui 3Com, aby osiągnąć sukces, trzeba włożyć wiele wysiłku. W etui D-Linka wszystko mieściło się bez problemu.

3Com i SMC mogłyby też postarać się o dołączenie bardziej eleganckiego kabla sieciowego. W zestawach znajduje się krótka (40 cm) tradycyjna szara skrętka o okrągłym przekroju. D-Link do swojego zestawu dołącza zdecydowanie dłuższy (ponad metr), elegancki czarny płaski przewód, który po zwinięciu zajmuje bardzo mało miejsca. Wszystkie urządzenia wyposażone są w bardzo dokładne instrukcje instalacji i konfiguracji (D-Link ma nawet instrukcję polskojęzyczną).

Podsumowanie

Zawsze niech będzie dostęp

Ocena przenośnych punktów dostępowych 3COM, D-LINK i SMC

Wszystkie trzy urządzenia w swojej głównej funkcjonalności (przenośny punkt dostępowy) są niemal identyczne. Na korzyść 3Com i D-Linka przemawia wbudowany router WAN. Urządzenie SMC natomiast oferuje dodatkowo funkcje repeatera i mostów point-to-point oraz point-to-multipoint. Konfiguracja wszystkich urządzeń odbywa się w podobny sposób, ale w przypadku 3Com jest najbardziej profesjonalna - to główny argument, z powodu którego punkt dostępowy 3Com wygrał nasze porównanie.

Natomiast punkt dostępowy 3Com na najmniej dopracowane wyposażenie - brakuje możliwości zasilania z portu USB, etui jest lekko niedopracowane (zbyt mało miejsca na zasilacz) i zdecydowanie gorszej jakości od urządzeń konkurencyjnych. Detaliczna cena brutto wszystkich urządzeń jest podobna (chociaż naszym zdaniem niezbyt niska) - oscyluje wokół 330 zł.

Wszystkie te cechy znalazły odzwierciedlenie w przyznanych przez nas notach - punkt dostępowy 3Com nieznacznie wygrał porównanie (głównie dzięki zaawansowanym funkcjom konfiguracyjnym), podczas gdy noty urządzeń D-Link i SMC są niemal identyczne.

3Com OfficeConnect Wireless 54Mbps 11g Travel Router

Zalety:

  • bogate możliwości konfiguracyjne

  • wbudowany router

Wady:

  • ubogie wyposażenie
Cena brutto: 320 zł

Dystrybutorzy: RRC Poland,http://www.rrc.com.pl , Tech Data,http://www.techdata.pl, Veracomp, http://www.veracomp.pl

D-Link DWL-G730AP

Zalety:

  • wbudowany router

  • duży zasięg

  • możliwość regulacji mocy nadajnika radiowego
Wady:
  • brak
Cena brutto: 333 zł

Dystrybutorzy: ABC Data,http://www.abcdata.com.pl , RRC Poland,http://www.rrc.com.pl , Tech Data,http://www.techdata.pl , Veracomp, http://www.veracomp.pl

SMC EZ Connect G Wireless Traveler's Kit SMCWTK-G

Zalety:

  • funkcje repeatera i mostów
Wady:

  • brak
Cena brutto: 350 zł

Dystrybutor: ABC Data, http://www.abcdata.com.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200