Zawsze Ethernet

W historii sieci komputerowych i zaawansowanych technologii informatycznych istnieje kilka rozwiązań, które odegrały dominującą rolę. Jedną z nich jest Ethernet, która na przestrzeni wielu lat udowodniła, że ma tak wiele zalet, iż do dzisiaj nie ma sobie równych.

Koncepcja sieci Ethernet została opracowana we wczesnych latach 80., a jej twórcami byli Robert Metcalfe i David Boggs, pracujący w tym czasie w firmie Xerox PARC. Pierwsze sieci Ethernet pracowały z szybkością 2,94 Mb/s, aby w późniejszej fazie oferować 10 Mb/s. Technologia Ethernet wygrała batalię z sieciami opartymi na architekturze token-ring, oferując dopracowane rozwiązania w szeregu istotnych obszarach. Podstawowe zalety Ethernetu to: niska cena, nieskomplikowane i łatwe do instalowania okablowanie oraz technologia Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection, która odegrała chyba decydującą rolę w rozwoju sieci tego standardu. Ethernet był z biegiem lat modyfikowany, ciesząc się do dzisiaj zasłużoną renomą.

W latach 90. pojawiły się nowe usprawnienia: powstał standard 100Base-T (przesyłanie pakietów przez skrętkę kat. 5 z szybkością 100 Mb/s); przesyłanie pakietów w trybie pełnego dupleksu (nie trzeba wtedy wykrywać kolizji, a długość łącza może być dużo większa); powstanie sieci Gigabit Ethernet. Wiek XXI należy też do Ethernetu, o czym świadczą kolejne modyfikacje tej technologii, żeby tylko wymienić sieci Ethernet pracujące z szybkością 10 Gb/s.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

W tym momencie można sobie zadać dwa pytania:

1. Dlaczego Ethernet przetrwał i sprostał wyzwaniom stawianym przez inne technologie?

2. Dlaczego Ethernet rozwija się dalej pomimo tego, że w ciągłym wyścigu ku nowoczesności jest to przecież jedna z najstarszych technologii, można wręcz powiedzieć, że jest to technologia-senior?

Po głębszym zastanowieniu się można dojść do wniosku, że istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, dzisiejszy świat telekomunikacji koncentruje się na potrzebach końcowych użytkowników i dlatego zajmuje się "ostatnim kilometrem", a nie "pierwszym". A ów ostatni kilometr to nic innego jak biura użytkowników i sieci LAN - a tu Ethernet ma bardzo dużo do powiedzenia.

Ethernet to technologia, która zawsze była nakierowana na potrzeby końcowych użytkowników. Tak było od samego początku, gdy firma Xerox PARC zastosowała sieć Ethernet po to, aby udostępnić jedną drukarkę wielu użytkownikom. Ethernet charakteryzuje się tym, że użytkownik ma do dyspozycji komplet stabilnych sterowników, które potrafią obsłużyć dowolny rodzaj medium pracujących z różnymi szybkościami.

Drugi powód popularności Ethernetu to fakt, że projektanci usprawniający tę technologię akceptowali i wspierali zawsze nowe i różne rodzaju mediów, tak aby dostarczyć użytkownikom takie rozwiązania i usługi, na jakie oczekiwali. Chodzi tu o takie nowe rozwiązania, jak: zastosowanie pojedynczego światłowodu z różnymi współczynnikami lambda dla przesyłania danych w jedną (downstream) i w drugą stronę (upstream); użycie pasywnych sieci optycznych, w których przesyłanie danych w kierunku "downstream" jest realizowane z zastosowaniem technologii "broadcast" (współdzielone pakiety rozgłoszeniowe rozsyłane do wszystkich stacji), a w kierunku "upstream" z zastosowaniem technologii TDM (Time Division Multiplexing) opartej na laserach); czy Ethernet przez DSL.

Ethernet trzyma się cały czas mocno i nadal się rozwija, ponieważ jego twórcy byli i są nadal otwarci na sugestie użytkowników, oferując nowe usprawnienia, nie rezygnując jednocześnie z wcześniejszych założeń, które legły u podstaw sieci Ethernet. Może to jest właśnie sposób na to, aby inne technologie mogły się cieszyć podobnym wzięciem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200