Zatrudnienie w sektorze IT wskakuje na stare tory

4 na 10 pracodawców branży IT planuje zatrudnienie nowych pracowników – wynika z raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw. To chwilowe zjawisko, czy jednak optymistyczne nastroje zagoszczą na rynku dłużej?

fot. Pixabay

Badane w raporcie ManpowerGroup firmy sektora IT podzieliły się swoimi planami na III kwartał tego roku. Będą nadal zatrudniać. W praktyce oznacza to, że pracodawcy sektora nowych technologii chcą wzmacniać swoje zespoły, a specjaliści planujący zmianę mogą liczyć na więcej ofert, niż w poprzednich miesiącach. Pomimo, że 12% organizacji tego sektora mówi o planowanych zwolnieniach, to ponad trzy razy więcej (38%) deklaruje chęć nowych rekrutacji, a niemal połowa badanych pracodawców (47%) nie chce żadnych zmian w strukturze zatrudnienia.

Więcej ofert, więcej szans

Jak pokazuje raport, specjaliści branży IT planujący zmienić pracodawcę w okresie od lipca do końca września mogą liczyć na więcej ofert pracy, niż w pierwszym półroczu tego roku. Deklaracje firm są bowiem optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +26%. Jest to wynik o 18 punktów procentowych wyższy w porównaniu z deklaracjami pracodawców na czas od kwietnia do końca czerwca, patrząc jednak na dane w ujęciu rocznym można zauważyć spadek na poziomie 7 punktów procentowych.

Zobacz również:

  • Konferencja Online Ework Group: Przyszłość rekrutacji w IT. Co przyniesie 2024?
  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo

„Dane płynące z raportu pokazują, że możemy patrzeć na nadchodzący kwartał z pewną dozą optymizmu. Wygląda na to, że fala zwolnień, czyli korekta zatrudnienia na rynku IT dobiega końca” – mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce. „Może to oznaczać, że po okresie przyglądania się sytuacji w gospodarce światowej, wrócimy do intensywnych prac transformacji cyfrowej we wszystkich możliwych obszarach oraz wymiarach. Ten globalny trend nie zniknął, został jedynie nieco ograniczony i spowolniony poprzez restrykcje finansowe. Możemy zatem spodziewać się większej liczby ofert pracy oraz bardziej intensywnych poszukiwań nowych talentów przez organizacje, wciąż jednak nie za wszelką cenę” – dodaje ekspert.

Przodują duże ośrodki

Według danych Just Join IT, w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku, na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci na stanowiska takie jak Java Developer, Front End Developer (JavaScript), DevOps Engineer czy PHP Developer. Łącznie od stycznia do czerwca 2023 r., na Just Join IT opublikowano ponad 81 tysięcy ofert pracy, co oznacza wzrost o 43% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022. Najbardziej intensywne działania rekrutacyjne w pierwszym półroczu tego roku prowadziły firmy zlokalizowane w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę preferowany język programowania, to najczęściej poszukiwani są specjaliści działający w JavaScript, Javie, Pythonie, .NET-cie oraz PHP. Wśród najczęściej poszukiwanych umiejętności były z kolei te związane z obsługą SQL, GIT, Dockera czy AWS.

„ Ostatnie półrocze nie przyniosło spektakularnych zmian, jeżeli chodzi o kategorie najczęściej poszukiwanych specjalistów IT. Na czele wciąż są języki Java i JavaScript, które odpowiadają za technologie webowe i mobilne, co jest obecnie podstawą działalności sektora IT. Jednak nie bez znaczenia są zmiany, które dzieją się „za ich plecami”. Trend wzrostowy w liczbie ogłoszeń, który jest kontynuacją trendów z poprzedniego roku, widać przede wszystkim w kategoriach Security, Architecture oraz Python. Oznacza to, że firmy w okresie gorszej koniunktury postawiły na zabezpieczenie biznesu, stąd decyzje o wzroście znaczenia cyberbezpieczeństwa, zadbanie o infrastrukturę systemów wewnętrznych, czy postawienie na optymalizacje, w tym te związane ze sztuczną inteligencją” – wyjaśnia Michał Szum, Head of Customer Care w Just Join IT, analizujący dane zbierane przez portal.

Wszędzie na zielono

Raport ManpowerGroup wskazuje, że globalne plany pracodawców na trzeci kwartał 2023 roku w branży IT są jeszcze bardziej optymistyczne, bowiem prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze na nadchodzące miesiące wynosi +39%. Na niemal identycznym poziomie kształtuje się wynik regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), gdzie deklaracje pracodawców to +38%. Zwolnienia deklaruje 15% firm, ale 45% z nich wskazuje na potrzebę zatrudnienia nowych osób. Nieco mniej, bo 38% organizacji nie chce żadnych zmian w swoich zespołach, a jedynie 2% nie zna planów personalnych na III kwartał tego roku.

Biorąc natomiast pod uwagę dane dla krajów sąsiadujących z Polską, to większe potrzeby rekrutacyjne od tych zgłaszanych przez przedsiębiorców znad Wisły deklarują organizacje zlokalizowane w Niemczech (+34%). Od lipca do końca września w mniejszym stopniu swoje zespoły chcą natomiast powiększać słowaccy (+18%) oraz czescy (+15%) pracodawcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200