Zaszyfruj dysk w swoim komputerze

Jednym ze sposobów zabezpieczenia danych w komputerach przed kradzieżą razem ze sprzętem jest sprzętowe szyfrowanie całej zawartości dysku. Na rynku pojawiło się kolejne rozwiązanie tego typu dla dysków SATA.

Firma Addonics Technologies wydała niedawno zestaw przeznaczony do szyfrowania dysków twardych SATA 1,5 Gbps i 3,0 Gbps. Urządzenie posiada własny mikroprocesor kryptograficzny, certyfikowany przez NISC i CSE, zapewniający szyfrowanie danych w locie, w sposób całkowicie przezroczysty dla systemu operacyjnego. Stosowany jest algorytm AES z długością klucza 256 bitów. Klucz szyfrujący jest przechowywany na zewnętrznym nośniku elektronicznym, podłączanym wtyczką do kieszeni napędu.

Najpopularniejszym produktem tej firmy jest obudowa przeznaczona do szyfrowania dysków twardych, posiadająca wyjścia eSATA oraz USB 2.0 z przodu panelu.

Dzięki zastosowaniu szyfrowania w sposób niezależny od systemu operacyjnego, urządzenie pracuje z każdym systemem operacyjnym, który może wykorzystać dyski SATA (Windows, Linux, MacOS X, inne systemy typu UNIX) i szyfrowanie nie powoduje znaczącej różnicy w wydajności systemu operacyjnego i aplikacji.

Dla użytkowników korporacyjnych dostępne jest także urządzenie przeznaczone do duplikowania kluczy szyfrujących. Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.addonics.com/products/diamond_cipher/overview.asp

Aktualizacja: 10 lipca 2008 22:26

Dziękujemy za ważną uwagę dotyczącą mikroprocesora.

Wspomniany chip oferowany w różnych produktach OEM faktycznie pracuje w trybie ECB (informacje są tu), ale dla dostawców korporacyjnych związanych osobną umową istnieje wersja pracująca w trybie CBC, który zapewnia lepsze bezpieczeństwo.


TOP 200