Zastosowanie światłowodów

Podstawą rozwijania optycznych sieci telekomunikacyjnych Lucenta jest system WaveStar 10G, zdolny zapewnić 10-gigabitową łączność zarówno operatorom internetowym ISP (Internet Service Providers), jak i klientom instytucjonalnym. Lucent Technologies proponuje budowę optycznych sieci transportowych opartych na przezroczystej sieci światłowodowej WaveStar OLS 400G o przepływności 400 Gb/s (80×5 Mb/s) w jednym włóknie światłowodowym. Taką wysoką przepływność uzyskuje się podczas jednoczesnej transmisji 80 kanałów falowych, wykonanych w technologii DWDM, z szybkością podstawową 5 Mb/s (transmisja kolorowa). Jest to pięciokrotnie wyższa przepływność niż w modelu WaveStar OLS 80G, w którym przy 16-krotnym zwielokrotnieniu kanałów była dostępna przepływność binarna 80 Gb/s w jednym włóknie światłowodowym.

Łączna i jednoczesna maks. przepływność w WaveStar OLS 400G przez jeden kabel światłowodowy z 8 włóknami wynosi więc 400&#215;8 = 3,2 Tb/s (3,2&#215;10<sup>12</sup> b/s), z przeznaczeniem dla transportu informacji głosowych, obrazowych i danych. Otwarta architektura systemu WaveStar pozwala operatorom dowolnie kojarzyć kanały telekomunikacyjne o nominalnych szybkościach 2,5 Gb/s (STM-16) i 10 Gb/s (STM-64), działających w systemach SONET i SDH (Synchronous Digital Hierarchy). OLS 400G jest oferowany łącznie z firmowym systemem nadzoru i zarządzania siecią telekomunikacyjną, przeznaczonym do administrowania warstwami optycznymi SONET i SDH.

Platforma zwielokrotnienia Siemensa

Platformę optyczną DWDM oferuje także Siemens – system Infinity MTS, przeznaczony do budowy gigabitowych sieci szkieletowych. Za pomocą tego systemu, zintegrowanego z innymi urządzeniami rodziny TransXpress, możliwe są transmisje bez regeneracji sygnału w zasięgu do 600 km, o przepływności 3,2 Tb/s (80&#215;40, 160&##215;10 Gb/s) w jednym włóknie optycznym. System TransXpress Infinity został niedawno (2000 r.) rozszerzony o wydzielone urządzenie TransXpress FOX – o cechach multipleksera DWDM – zapewniające także zwielokrotnienie TDM z podstawową szybkością do 40 Gb/s oraz o łączną przepływność do 3,2 Tb/s w jednym włóknie światłowodowym. Skalowanie multipleksera pozwala na oferowanie usług o różnych szybkościach: 2,5, 10 lub 40 Gb/s, w jednym kanale optycznym. Platforma TransXpress Fox jest częścią koncepcji Siemens TransXpress Infinity, przeznaczonej do łączenia terminali i węzłów sieciowych, umożliwiającej realizację dowolnej kombinacji usług z wieloma szybkościami jednocześnie.

Do łączenia gigabitowych platform transportowych producent proponuje system Unisphere Solutions, umożliwiający kompletowanie sieci nowej generacji z równoczesną integracją transmisji głosu i danych. Oferta ta jest skierowana głównie do usługodawców, stacjonarnych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetowych i operatorów sieci nowej generacji, którzy zamierzają dostarczać szybki dostęp do Internetu oraz usługi oparte na protokole IP.

Krótki przegląd krajowej oferty optycznej

Handlowa oferta systemów opartych na multipleksowaniu strumienia optycznego o coraz wyższej krotności kanałów optycznych wykonanych w wielofalowej technologii WDM stale rośnie. Wzrost zainteresowania tego typu systemami i multiplekserami optycznymi (krotnicami optycznymi) związany jest głównie z możliwością obniżenia przez operatorów kosztów eksploatacji optycznych łączy transmisyjnych nawet o 40 proc. w stosunku do systemów o mniejszej przepływności, już znajdujących się w eksploatacji.

Dotyczy to nie tylko prostszych urządzeń krosujących strumienie optyczne o niższej przepływności, multiplekserów dostępowych typu ADM współpracujących ze strumieniami o przepływności STM-64 (10 Gb/s) i STM-16 (2,5 Gb/s), ale także multiplekserów synchronicznych umożliwiających wydzielanie i komutację strumieni optycznych STM-1 (155 Mb/s) i STM-4 (622 Mb/s). W związku z przyspieszoną instalacją sieci optycznej SDH w Polsce są one już dostępne od pewnego czasu na rynku krajowym. Należą do nich urządzenia, takie jak: wiele wersji rodziny multiplekserów synchronicznych SMA (firmy Siemens), seria SMS-600V i SMS-2500A (NEC), krotnice systemu SYNFONET (Nokia), multipleksery światłowodowe FME-M (Pan Dacom), krotnice optyczne DXC (RAD), rodzina multiplekserów MEGAPLEX (RAD), produkty przełączanego Internetu Extreme Networks (Enterprise Systems Ericsson) czy Internetu optycznego (ESE).

Przekształcona z Enterprise Networks Group (Lucent Technologies) firma Avaya Communication (Avaya Poland) oferuje kompletne rozwiązanie systemu światłowodowego pod handlową nazwą Systimax LAZRSpeed, zapewniające transmisję sygnałów z szybkością 10 Gb/s w sieciach korporacyjnych, za pośrednictwem światłowodu wielomodowego.


TOP 200