Zaskakujący pomysł na ekologiczne satelity

Nie chcąc zaśmiecać Kosmosu wrakami satelitów, jeden z japońskich uniwersytetów w Kioto wpadł na pomysł, aby produkować je z.....drewna.

Kosmos

Uniwersytet nawiązał już współpracę z firmą zajmującą się gospodarką leśną, która dostarczy jej materiały niezbędne do zbudowania takiego satelity. Informację taką potwierdził Takao Doi - pierwszy japoński astronauta, który jest profesorem wykładającym na uniwersytecie w Kioto.

Twierdzi on, iż drewniany satelita ma jedną podstawową zaletę - po spełnieniu swej misji zacznie, jak większość tego rodzaju kosmicznych obiektów, spadać na ziemię i w pewnym momencie po zetknięciu się z atmosferą w stu procentach spłonie.

Zobacz również:

  • Jak wybrać sprzęt komputerowy z uwzględnieniem wymagań AI
  • Przyszedł czas na to, aby zadbać o bezpieczeństwo satelitarnych systemów telekomunikacyjnych
  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink

Satelity wykonane z metalu po wejściu w atmosferę palą się, tworząc drobne cząsteczki tlenku glinu, które krążą dalej wokół Ziemi przez wiele lat, zanieczyszczając środowisko naturalne.

Uniwersytet w Kioto we współpracy z Sumitomo Forestry bada już, jaki rodzaj drewna nadaje się najlepiej do budowania takich satelitów. Musi ono wytrzymać ekstremalne warunki panujące w kosmosie, w tym olbrzymie wahania temperatury.

Projekt spotkał się życzliwym przyjęciem ze strony ekspertów, którzy od dawna alarmują, że kosmiczne śmieci stają się coraz większym problemem. Wokół Ziemi krąży obecnie aż 760 tysięcy obiektów o wielkość większej niż jeden centymetr, które zostały tam wystrzelone przez człowieka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200