Zarządzanie w odcinkach

Microsoft prezentuje kolejne aplikacje mające wejść w skład pakietu System Center 2005.

Microsoft prezentuje kolejne aplikacje mające wejść w skład pakietu System Center 2005.

Jesienią tego roku na rynek trafić miał Microsoft System Center 2005. Produkt miał integrować System Management Server 2003, Microsoft Operations Manager (MOM) 2005, motor raportujący oraz narzędzie do modelowania pojemności serwerów (nazwa kodowa Indy). Producent Windows zmienił jednak plany. Programy, które miały tworzyć System Center 2005, zostaną zaoferowane oddzielnie.

Na razie bez komentarza

W ciągu najbliższych miesięcy firma będzie prezentować kolejne narzędzia, które będą wykonywać zadania, takie jak zarządzanie zmianami, konfiguracją, zasobami, aplikacjami, modelowanie i harmonizacja procesów w ramach IT, śledzenie trendów wydajności, raportowanie, wykonywanie backupu i odtwarzanie danych oraz planowanie pojemności

serwerów itp.

"Microsoft przekonywał, że stworzenie marki w obszarze zarządzania jest niezwykle istotne. Miała ona stanowić konkurencję dla Tivoli czy Unicenter. Myślę, że ostatecznie pod marką System Center będą oferowane SMS i MOM" - mówi Peter Pawlak, analityk z niezależnej firmy badawczej Directions on Microsoft. Przedstawiciele Microsoft nie komentują jednak informacji na temat szczegółów dalszych planów.

Trzy na początek

Pierwszy element System Center pojawił się w marcu br. Była to wersja beta System Center Reporting Manager 2005, narzędzia zbierającego dane z SMS i MOM. Pozwala ono na generowanie raportów łączących informacje z tych dwóch systemów, a dotyczących konfiguracji i wydajności. Reporting Manager początkowo był nazywany Reporting Services i miał stanowić integralną część System Center 2005.

W połowie kwietnia pojawiła się wersja beta drugiego narzędzia: System Center Data Protection Manager. Jego rolą jest wykonywanie ciągłych kopii zapasowych typu snapshot danych i środowiska serwera oraz przenoszenie ich na oddzielne urządzenia. W razie awarii dane i serwer są odtwarzane z repliki. W ten sposób Microsoft wchodzi na rynek rozwiązań określanych CDP (Continuous Data Protection). Poprzednio Data Protection Manager określany był mianem Data Protection Server.

Ogłoszony właśnie kolejny komponent niedoszłego pakietu System Center to Indy. Jest to narzędzie do symulowania obciążeń i planowania pojemności systemów i infrastruktury. Umożliwia ono eksperymentowanie z różnymi architekturami sprzętu dla określonego systemu, badanie wpływu zwiększania liczby użytkowników itp.

Platforma na lata

System Center to jeden z elementów ogłoszonej przed dwoma laty strategii Dynamic Systems Initiative (DSI), która wyznacza harmonogram stworzenia kompleksowej platformy zarządzania dla platformy Windows. Miałaby ona być gotowa ok. 2013 r.

DSI ma dostarczyć użytkownikom korporacyjnym bogaty zestaw narzędzi obsługujących oprogramowanie dla Windows w zakresie zarządzania, monitorowania, konfiguracji i programowania. Narzędzia te mają również umożliwić przekazywanie informacji o statusie aplikacji do sieci, co pozwoli na automatyzację zadań administracyjnych oraz podniesienie bezpieczeństwa.

Ostatecznie DSI ma uczynić infrastrukturę budowaną w oparciu o systemy i aplikacje Microsoftu bardziej niezawodną. Czy tak się stanie? A w każdym razie, czy stanie się to w przewidywanym czasie i formie? Patrząc na ciągle zmieniające się deklaracje, trzeba założyć, że Microsoft będzie dążyć ku wizji, ale nie rezygnując z taktycznych korzyści. Podział System Center to jedna z nich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200