Zarządzanie siecią - integracja rozwiązań

Proste programy do zarządzania sieciami komputerowymi pojawiły się wraz z nastaniem ery protokołu IP. Obecnie, wskutek dynamicznego rozwoju sieci korporacyjnych oraz zaangażowania gigantów rynku IT (IBM, CA, Cisco) narzędzia do skonsolidowanej administracji wieloma komputerami znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie. Wraz z zapotrzebowaniem, wzrasta również ich wydajność.

O wzmożonym "ruchu" w segmencie aplikacji sieciowych świadczą pośrednio ostatnie wydarzenia z rynku IT. IBM, który zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich, liczących się producentów tego typu aplikacji, przejął w grudniu ubiegłego roku firmę Micromuse (za 865 mln USD). Zakupiona spółka to jeden z ważniejszych dostawców rozwiązań do zarządzania środowiskiem sieciowym - wchłonięcie jej przez IBM ma pomóc w konsolidacji zasobów i ekspansji wspólnej oferty na kolejne rynki (m.in. bankowość, operatorzy telekomunikacyjni, przedsiębiorstwa korzystające z usług typu triple play).

Zarządzanie siecią - integracja rozwiązań

Micromuse Netcool

Rozbudowane możliwości z zakresu kontroli, optymalizacji i zarządzania konfiguracją sieci zaprezentował niedawno także inny koncern - Cisco - przedstawiając swoje rozwiązanie NAPA (Network Application Performance Analysis). Przeznaczone głównie dla dużych sieci narzędzie pozwala w pewnym sensie przewidywać potencjalne problemy, identyfikować je i zgłaszać administratorom.

Zobacz również:

  • Adobe pokazało firmowego asystenta AI

Ważne zmiany zaszły w podejściu klientów do kwestii związanych z zarządzaniem eksploatowanymi przez nich sieciami. Coraz częściej chcą oni, aby oferowane rozwiązania były w maksymalnym stopniu uniwersalne. Obecny rozwój nowoczesnych technologii (usługi konwergentne, jednoczesne przesyłanie danych, głosu, wideo, integracja sieci z telefonami komórkowymi czy urządzeniami typu PDA) zobowiązuje bowiem dotychczasowych producentów aplikacji, wyspecjalizowanych jedynie w standardowym zarządzaniu sieciami (np. starsze oprogramowanie takich dostawców, jak Network General i Network Instruments), do stałego udoskonalania swoich produktów. Inwestycje mogą być w tym aspekcie bardzo opłacalne, ponieważ obroty w segmencie rynku dotyczącym zarządzania sieciami mają szanse wzrosnąć w ciągu kilku lat o 0,5 mld USD (od 1,94 mld USD w 2005 roku do 2,45 mld USD w roku 2009 - dane IDC).

Obserwowany, dynamiczny rozwój sieci komputerowych idzie w parze z rosnącym stopniem ich skomplikowania. Tym samym, administratorzy oczekują, że użytkowane oprogramowanie będzie w stanie w jak największym stopniu zautomatyzować i uprościć ich pracę. Niedawny raport dostawcy sieciowego Netuitive, pokazuje, że w 41 proc. ze 195 przebadanych firm dziennie odnotowywanych jest od 100 do ok. 5000 alarmów dotyczących naruszenia obowiązującej polityki bezpieczeństwa. Jednocześnie prawie połowa z nich jest diagnozowana błędnie (false-positive). Najnowsze oprogramowanie do zarządzania sieciami ma m.in. zmienić ten stan rzeczy.

Integracja rozwiązań najbliższa jest wielkim korporacjom, które chcą zmniejszać koszty działów IT i w miarę możliwości korzystać z zasobów jednego dostawcy. Otwiera to duże możliwości poszerzenia obszaru swoich wpływów takim gigantom, jak IBM, CA, Cisco czy HP. Jednocześnie, w przypadku małych firm, rozwiązania zintegrowane wcale nie muszą odgrywać istotnej roli, stwarzając szansę producentom aplikacji wysoce wyspecjalizowanych, radzących sobie z typowymi i permanentnie występującymi problemami sieciowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200