Zarządzanie kontami w sklepie Google Play zostanie zmodyfikowane

Google ogłosiło wczoraj, że zamierza wprowadzić istotną zmianę do zasad zarządzających kontami i danymi, które w sklepie Google Play tworzą aplikacje Android. Aplikacje oferujące możliwość tworzenia kont będą musiały oferować łatwo dostępną opcję, która pozwoli je szybko usuwać.

Grafika: Google

Tym samym Google idzie w ślady firmy Apple, która wdrożyła w połowie zeszłego roku podobną zasadę w oferującym aplikacje iOS sklepie App Store. Firma zapowiada, że do 7 grudnia tego roku będzie prosić programistów o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące usuwania danych tworzonych przez ich aplikacje, które pojawią się w formularzu Data Safety (bezpieczeństwo danych). Inicjatywa ta pozwoli zaprojektować w odpowiedni sposób zasady pracy tego formularza.

Kolejna ważna data to początek przyszłego roku. Wtedy użytkownicy sklepu Google zaczną widzieć obok aplikacji plakietki informujące ich o możliwości usunięcia poufnych danych, jak również skonfigurowanych wcześniej kont. Ponadto Google będzie żądać od programistów, aby po usunięciu przez użytkownika konta, wykasowali jego dane ze swoich serwerów. Jeśli programista z różnych względów będzie chciał dalej przechowywać dane użytkownika, musi go o tym poinformować, zamieszczając taką notkę obok pobieranej aplikacji.

Zobacz również:

I jeszcze jedna ważna uwaga. Programiści, którzy będą musieli z uzasadnionych powodów (takich jak bezpieczeństwo, zapobieganie oszustwom lub zgodność z przepisami) przechowywać pewne dane nawet po usunięciu konta, muszą w sposób przejrzysty dla użytkownika ujawnić mu ten zamiar. Google zapewni takim programistom wydłużony okres karencji do 31 maja 2024 roku, tak aby mieli więcej czasu na wdrożenie tej regulacji. Będą jednak musieli wyraźnie o to wystąpić za pośrednictwem konsoli Google Play.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200