Zarobić na sieci

Netscape odnotował dwukrotny wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale br.

Netscape odnotował dwukrotny wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale br.

W pierwszym kwartale roku finansowego przychody internetowego giganta Netscape Communications były dwukrotnie wyższe niż przed rokiem i wyniosły 120,2 mln USD (w porównaniu do 56,1 mln USD rok wcześniej). Firma podwoiła także zyski, które wzrosły z 3,6 do 7,9 mln USD. Spowodowane to było głównie dużą sprzedażą oprogramowania serwerowego, zwłaszcza obsługującego pocztę elektroniczną i pracę grupową. Duży wpływ na wyniki finansowe miało także pozyskanie nowych klientów korporacyjnych, w tym Deutsche Telekom i Rockwell.

W minionym kwartale zmienił się profil przychodów firmy. Sprzedaż przeglądarki Netscape Communicator generuje obecnie jedynie 38% wpływów (poprzednio 51%). Prawie tyle samo, bo 37% przychodów przyniosło . Zwiększył się także udział ze sprzedaży usług (wzrost z 16% w poprzednim kwartale do 25% w tym). W bieżącym kwartale Netscape zamierza wprowadzić na rynek nowe wersje pakietu SuiteSpot oraz Communicatora 4.0. Drugi z nich zawiera m.in. technologię Netcaster, umożliwiającą automatyczne przesyłanie użytkownikom tej przeglądarki zawartości stron WWW.

Według warszawskiej firmy ATM, dystrybutora Netscape w Polsce, w I kwartale br. sprzedano kilkanaście licencji na serwery Netscape, natomiast dwudziestu użytkowników dokonało aktualizacji do najnowszej wersji Enterprise Servera. Pod względem ilościowym najlepiej sprzedają się w Polsce przeglądarki Netscape Navigator.


TOP 200