Zapowiedzi serwerowe Suna

Sun podejmie wkrótce produkcję swojego pierwszego jednopłytowego serwera (typu blade). Kolejne nowości przygotowywane przez tę firmę to: nowa wersja serwera linii v Series i szereg usprawnień, które zostaną wprowadzone do serwerów Sun Fire 12K i 15K.

Sun jest jednym z ostatnich liczących się na świecie producentów serwerów, który zdecydował się na podjęcie produkcji jednopłytowych serwerów. Będzie to przy tym pierwszy serwer blade oparty na procesorach UltraSPARC. Inni producenci jednostek serwerowych blade – tacy jak IBM, RLX Technologies i HP – instalują w swoich serwerach procesory intelowskie.

Jednopłytowy serwer Sun nosi nazwę Sun Blade 16000 i jak dotąd producent nie ujawnił zbyt wielu szczegółów technicznych o tym systemie. Wiadomo tylko, że będą to serwery jednoprocesorowe, a w jednym chasssis przystosowanym do montowania w szafie będzie można umieścić 16 płyt. Specjaliści mówią, że serwery Sun Blade 16000 powinny znaleźć zastosowanie w następujących obszarach: przemysł telekomunikacyjny, dostawcy usług internetowych i aplikacje typu ASP. Serwery będą stosowane wszędzie tam, gdzie na jak najmniejszej przestrzeni należy upakować jak najwięcej serwerów. Dużą zaletą takich serwerów jest to, że system okablowania jest prosty i przejrzysty, i można je szybko rekonfigurować w przelocie.

Zobacz również:

Serwery Sun Blade 16000 mogą być instalowane w warstwie pierwszej (Tier 1) infrastruktury internetowej i obsługiwać z powodzeniem aplikacje wspierające serwery webowe (np. buforowanie danych WWW czy równoważenie obciążeń). Serwery pracują pod systemem operacyjnym Solaris i dysponują interfejsami sieciowymi Gigabit Ethernet oraz zawierają rozwiązania wspierające pamięci masowe NAS. Sun zapowiada, że w przyszłości wprowadzi do serwerów tej linii technologię InfiniBand (wydajna magistrala danych), dzięki czemu użytkownicy będą mogli budować klastry komputerowe.

Kolejna nowość to serwer Sun Fire v1280, zaprojektowany z myślą o małych i średnich firmach i o grupach roboczych (serwer oddziałowy). W serwerze można instalować 2-12 procesorów UltraSPARC III (900 MHz). Będzie to najwydajniejszy serwer linii v Series, oferujący wiele zaawansowanych rozwiązań (takich jak możliwość dynamicznego partycjonowania i rekonfigurowania systemu oraz zasobów), stosowanych w serwerach wyższej klasy (Sun Fire 12K i 15K). Administrator może wtedy uruchamiać na jednym serwerze wiele aplikacji mając pewność, że każda z nich będzie dysponować określonymi zasobami systemu (procesory, pamięć RAM, itp.).

Sun ujawnił też, że wprowadzi wkrótce do swoich serwerów Sun Fire 12K i 15K uprawnienia zwiększające ich wydajność. Szczegółów póki co nie znamy. Na razie nie wiadomo, ile będą kosztować wymienione wyżej produkty, i kiedy ostatecznie pojawią się w ofercie Sun.


TOP 200