Zapory Lucenta i Nortela

Lucent Technologies wprowadza na rynek dwie zapory bezpieczeństwa serii Brick, umożliwiające tworzenie barier ochronnych w rozległych sieciach teleinformatycznych VPN ($Virtual Private Network$). Nortel Networks zaprezentowała kilka modeli systemu Alteon Switched Firewall, przeznaczonych do przyspieszenia bezpiecznego transportu danych w sieciach teleinformatycznych.

VPN Firewall Brick 300 Lucenta pozwala na jednoczesne tunelowanie do 5400 połączeń teleinformatycznych z maks. szybkością 650 Mb/s, natomiast zapora ogniowa VPN Firewall Brick 500 zapewnia bezpieczne przekazy przez sieć VPN z szybkością do 975 Mb/s dla 8000 połączeń równocześnie. Obydwa urządzenia pozwalają na tworzenie wirtualnych sieci LAN, przez sekcjonowanie stref transportowych i przyporządkowanie im za pośrednictwem VPN różnych właściwości bezpieczeństwa.

Funkcjonowanie zapór ogniowych Brick można indywidualnie sekcjonować, co umożliwia użytkownikom tworzenie do 300 wirtualnych bram ochronnych (firewalls) za pomocą urządzeń Brick 300 oraz do 500 takich bram zaporowych stosując produkt Brick 500. Wprowadzane przez firmę modyfikacje w tych produktach pozwalają na sprzętowe ich dostosowanie do wielu kart przyspieszających szyfrowanie informacji w sieci. Korzystanie z wirtualnego dostępu VPN do zasobów sieciowych, wymaga od użytkownika zainstalowania na jego oddalonym terminalu PC oprogramowania klienckiego Lucent VPN Client PC oraz użytkowanie serwera z firmowym systemem zarządzania Security Management Server. Serwer taki może jednocześnie sterować bezpieczeństwem do 1000 lokalnych kanałów IPSec VPN lub do 10 000 zewnętrznych klientów sieci.

Zobacz również:

Największe możliwości spośród nowych zapór ogniowych Nortel Networks ma brama przełączająca ASF 5700, przeznaczona do ochrony danych dużych korporacji i transportująca multimedialne wiadomości z szybkością 4 Gb/s – wraz z translacją i ochroną do 1 mln połączeń sesyjnych jednocześnie.

Dla przedsiębiorstw biznesowych klasy średniej producent poleca stosowanie mniejszej bramy ochronnej ASF 5408 o maks. przepustowości 600 Mb/s (170 tys. sesji jednocześnie). Użytkownicy na najniższym poziomie dostępu do sieci (entry level) mogą korzystać z najmniejszych zapór ogniowych ASF 5100 – nie wyposażonych w akcelerator firewall. Wszystkie produkty pochodzą z firmy AlteonWebSystems (dawny Alteon wykupiony przez Nortela), zaś przyspieszanie operacji z Webem dokonuje się przez zastosowanie technologii przełączania LAN.

Programowane zapory umożliwiają tworzenie wirtualnych segmentów sieci LAN, a także stosowanie odrębnej polityki bezpieczeństwa dla różnych grup klientów. W urządzeń tych zaimplementowano sprzętową ochronę przed niepowołanym dostępem ze strony hakerów oraz atakami wirusowymi. W zaporach zainstalowano oprogramowanie FireWall-1 Next Generation firmy Check Point.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200