Zapór pełna gama

3Com wprowadził trzy nowe rozwiązania firewall, specjalizowany firewall dla sieci wewnętrznych oraz bramy dla modemów xDSL, modemów kablowych i sieci Wireless LAN.

3Com wprowadził trzy nowe rozwiązania firewall, specjalizowany firewall dla sieci wewnętrznych oraz bramy dla modemów xDSL, modemów kablowych i sieci Wireless LAN.

3Com udostępnił trzy nowe modele urządzeń typu firewall oferujące filtrację pakietów w trybie kojarzenia sesji (statefull inspection).

Największe z urządzeń - SuperStack 3 Firewall - pozwala teoretycznie na obsługę nieograniczonej liczby użytkowników w sieci lokalnej. W praktyce firma nie poleca jego stosowania w sieciach mających więcej niż tysiąc użytkowników. SuperStack 3 jest dostarczany z trzema interfejsami Ethernet 10/100BASE-TX przeznaczonymi do kontroli odpowiednio: sieci LAN i WAN oraz strefy zdemilitaryzowanej (DMZ). W system wbudowano serwer VPN oparty na protokole IPsec ze wspomaganym sprzętowo szyfrowaniem DES oraz 3DES o wydajności rzędu 45 Mb/s.

Dla sieci nie przekraczających 100 użytkowników 3Com przygotował rozwiązanie o nazwie OfficeConnect Internet Firewall DMZ. Podobnie jak SuperStack 3 Firewall, urządzenie ma trzy porty Ethernet 10BASE-T, jednak w odróżnieniu od niego nie ma w standardzie modułu VPN. Można go uruchomić, kupując dodatkową licencję na maksymalnie dziesięć tuneli, z których pięć może być zestawionych równocześnie. Najmniejszy z nowych systemów zaporowych 3Com jest przeznaczony dla sieci do 25 użytkowników. Urządzenie ma dwa porty Ethernet 10BASE-T.

Od grudnia br. firma prowadzi sprzedaż nowej wersji oprogramowania zarządzającego (6.3.3). Nowe funkcje obejmują m.in. wsparcie dla NAT i VPN na porcie DMZ, wewnętrzną listę dostępową dla 100 klientów VPN, wsparcie dla klientów VPN L2TP/IPsec systemów Windows 2000/XP. Wersja ta umożliwia przekierowanie całego ruchu do tunelu VPN oraz zapewnia wsparcie dla połączeń między zaporami z wykorzystaniem certyfikatów X.509. Są też mechanizmy do kontroli szerokości pasma i priorytetu przyznanego aplikacjom.

Ofertę 3Com uzupełnia system Embeded Firewall przeznaczony do zabezpieczania danych przed atakami z wewnątrz sieci, składający się z filtrów w postaci specjalnych kart sieciowych oraz centralnej konsoli zarządzającej. Urządzenie współpracuje z kartami Fast Ethernet 10/100BASE-TX z procesorem 3XP ze złączami w standardzie PCI lub PC Card.

3Com przygotował także bramy do łączenia sieci lokalnych z modemami xDSL, modemami kablowymi i radiowymi własnej produkcji. Najprostsze urządzenie z serii OfficeConnect Cable/DSL Gateway ma cztery interfejsy Ethernet 10/100BASE-TX dla sieci LAN. Przy zastosowaniu translacji adresów można do niego podłączyć do 253 komputerów. Urządzenie pozwala na tworzenie serwerów wirtualnych, co umożliwia translację jeden do jednego dla konkretnej aplikacji, np. WWW . W efekcie pozwala to na dostęp do komputerów w sieci lokalnej z Internetu. Bardziej rozbudowane wersje umożliwiają zestawianie kanałów VPN. Natomiast najbardziej zaawansowany model - OfficeConnect Wireless Cable/DSL Gateway - ma wbudowany koncentrator pozwalający na podłączanie komputerów wyposażonych w bezprzewodowe karty sieciowe.


TOP 200