Zapomniany komunikator?

Skype Technologies chce, by program Skype był wykorzystywany nie tylko jako aplikacja do telefonii internetowej, ale także jako klasyczny komunikator. Pomóc ma w tym opublikowanie dwóch zestawów API - SkypeWeb i SkypeNet.

Skype Technologies chce, by program Skype był wykorzystywany nie tylko jako aplikacja do telefonii internetowej, ale także jako klasyczny komunikator. Pomóc ma w tym opublikowanie dwóch zestawów API - SkypeWeb i SkypeNet.

"Naszym celem jest ułatwienie ludziom tworzenia stron internetowych, które będą umożliwiać komunikację z użytkownikami Skype. Dostarczamy narzędzi, które umożliwią programistom wbudowanie funkcji komunikacyjnych w ich strony WWW, serwisy aukcyjne, towarzyskie i blogi" - mówi współzałożyciel Skype Technologies - Janus Friis.

Czy współpraca z programistami to coś nowego dla Skype?

Niezupełnie. O dwóch lat wspieramy społeczność programistów. Teraz oferujemy specjalny serwis, z którego można pobrać niezbędny kod i interfejsy. Funkcja poczty głosowej dostępna w aplikacji Skype to dobry przykład wykorzystania naszych API do tworzenia własnych aplikacji. Wkrótce zaprezentujemy podobne przykłady stworzone z wykorzystaniem narzędzi SkypeWeb i SkypeNet.

Czy publikacja nowych narzędzi to w jakimś sensie reakcja na premierę komunikatora Google Talk (o nowym programie Google piszemy na str. 12 - przyp. red.)?

Docierały do nas plotki na temat planów Google, ale prace nad SkypeWeb i SkypeNet trwały od kilku miesięcy.

Nie uważa Pan, że zaczynacie z Google wchodzić sobie w drogę?

Nie powiedziałbym tak. Nie wchodzimy na nowy rynek. Od dawna oferujemy komunikator internetowy.

Pojawiło się wiele plotek o przejęciu Skype Technologies.

Odkąd pamiętam, krążą takie plotki. Mogę powiedzieć tylko tyle, że budujemy niezależną firmę. Rozwijamy się przez wprowadzanie nowych produktów i wchodzenie na rynki lokalne za pośrednictwem partnerów (w Polsce z Onet.pl - przyp. red). Całkiem nieźle nam się wiedzie.

A co Pan powie na temat przejęcia firmy przez Google? Mają pieniądze i tupet.

Wiele firm ma pieniądze. Google to wspaniała firma, mająca doskonałe produkty. Rośnie. Tak jak my. Jesteśmy zadowoleni z naszej pozycji i chcemy być znaczącym graczem na rynku przez najbliższe lata.

155 mln - tyle razy pobierano aplikację Skype

Na podstawie IDG News Service


TOP 200