Zamiast dysków twardych pamięć typu flash

Pamięć typu flash pozwala na magazynowanie danych i programów podobnie jak pamięć typu RAM, przy czym ze względu na posiadane przez siebie źródło zasilania polaryzujące w sposób odpowiedni elementy tej pamięci nie jest zależna od wyłączenia komputera.

Pamięć typu flash pozwala na magazynowanie danych i programów podobnie jak pamięć typu RAM, przy czym ze względu na posiadane przez siebie źródło zasilania polaryzujące w sposób odpowiedni elementy tej pamięci nie jest zależna od wyłączenia komputera. Aby zapisać na nowo już zapisany obszar pamięci flash należy najpierw wymazać zawartą tam informację. Wykonuje się to przy pomocy impulsu napięcia przewyższającego napięcie polaryzujące (flash czyli błysk wymazywał cały obszar pamięci w EP ROM'ach) co powoduje przygotowanie pamięci do zapisu. Pod koniec lutego br. firma produkująca stacje dysków Conner Peripherial i producent chip'ów flash firma Intel zawarły porozumienie na temat konstrukcji urządzeń typu flash które będą odpowiednikami twardego dysku. Urządzenia te będą używały standardu IDE i będą mogły być użyte zamiast stacji dysków IDE. Intel ma wykonać odpowiednie chip'y zaś Conner opracuje metody kompresji zbiorów, interfejs urządzenia i software'owe protokoły z tym związane.

Tymczasem firma Hitachi Semiconductor i IC Division zapowiedzieli wprowadzenie w br.do sprzedaży 4 MB chip'y pamięci typu flash. Są to pierwsze urządzenia w których pamięć zorganizowano 16 KB segmentami. Niesie to za sobą takie skutki, że aby zmienić dane w pamięci typu flash można wymazać zawartość tylko jednego segmentu a nie całego chip'a. Koszt produkcji takiego urządzenia flash ma wynosić 50 USD za 512 KB element.

Newer Technology of Wichita wprowadziła do sprzedaży na rynek stację SCSI-II DART RAM. Urządzenie używa baterii zasilającej elementy RAM i zachowuje się jak twardy dysk z interfejse SCSI. Stacja ta posiada szybkość transmisji 12 MB/s i czas przeszukiwania 0.1 ms. Jest to najszybszy dostępny dysk twardy. Za 4 MB-wy dysk DART płacimy jednak aż 4710 USD. Urządzenie to jest jednym z pierwszych oferowanych do sprzedaży pamięci typu flash i ma być przeznaczone do zastosowań DTP.

Większość produktów flash kieruje się na zastosowania w komputerach przenośnych - wprowadzony standard wielkości taki jak karta kredytowa zapewni podobno 20 MB pojemności. Niestety do wymazywania pamięci potrzeba obecnie 12 Volt, zaś większość tego typu komputerów pracuje z napięciem 5 Volt.


TOP 200