Założyciel IDG wraz z żoną ufundowali Instytut Badań nad Mózgiem

Patrick McGovern, założyciel i prezes International Data Group, oraz jego żona Lore Harp McGovern przekazali w tym celu Massachusetts Institute of Technology 350 mln USD.

Patrick McGovern, założyciel i prezes International Data Group, wydawcy m.in. tygodnika Computerworld, wraz z żoną Lore Harp McGovern przekazali słynnej amerykańskiej uczelni 350 mln USD. Fundusze te zostaną przeznaczone na utworzenie Instytutu Badań nad Mózgiem im. P. McGoverna.

Jest to największa darowizna, jaka kiedykolwiek została przekazana pojedynczemu uniwersytetowi. W ubiegłym roku miliard USD na utworzenie fundacji mającej popularyzować naukę i technologię pośród studentów należących do mniejszości rasowych w USA ofiarowali Bill i Melinda Gates. Pieniądze tę jednak będą przekazywane do różnych ośrodków naukowych.

Państwo McGovern przez trzy lata zastanawiali się, któremu z uniwersytetów przekazać fundusze i w którym z nich Instytut Badań nad Mózgiem mógłby funkcjonować najlepiej. Powstał nawet specjalny komitet doradczy, zajmujący się wyłonieniem właściwej uczelni spośród siedmiu początkowo branych pod uwagę. Patrick McGovern nie ukrywał, że jako absolwent emocjonalnie jest związany z bostońską uczelnią. Ostatecznie jednak o wyborze MIT zaważyły czynniki obiektywne, takie jak programy badawcze dotyczące mózgu, realizowane na tej uczelni.

"W ciągu najbliższych 20 lat będziemy przechodzili do ekonomii opartej na wiedzy. Mamy nadzieję, że Instytut im. McGoverna pozwoli wprowadzić ulepszenia w gromadzeniu, analizowaniu, przyswajaniu, przechowywaniu, wyszukiwaniu i przesyłaniu informacji" - mówi Patrick McGovern. "Chciałbym, aby efektem tego była poprawa standardu i jakości życia" - dodaje.

Instytut będzie prowadził interdyscyplinarne badania z zakresu szeroko rozumianych nauk o mózgu. Badania będą prowadzone m.in. w obszarze neurobiologii molekularnej, bioinżynierii, nauk o poznawaniu, genetyki i technik obliczeniowych. Dyrektorem Instytutu został słynny biolog Philip A. Sharp, laureat nagrody Nobla.

***

<I><B>Największe darowizny przekazane wyższym uczelniom w USA przez przedstawicieli związanych z branżą teleinformatyczną:</B></I>

- Bill i Melinda Gates - 1 mld USD - fundacja, popularyzacja nauki i technologii pośród studentów należących do mniejszości rasowych

- David i Lucile Packard - 411 mln USD - dotacje na różne cele charytatywne począwszy od 1964 r.

- Patrick i Lore Harp McGovern - 350 mln USD - utworzenie Instytutu Badań nad Mózgiem w MIT

- Fundusz Charytatywny Ingram - 300 mln USD - fundusz zajmujący się badaniami nad rakiem

- James H. Clark - 150 mln USD - Uniwersytet Stanford, fundusze przeznaczone na badania łączące biologię z innymi dziedzinami nauki (inżynierię, chemię, informatykę)

- James Barksdale - 100 mln USD - Barksdale Reading Institute, Uniwersytet Mississippi, fundusze przeznaczone na walkę z analfabetyzmem w południowych stanach USA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200