Zakaz eksportu smartfonów o droższych niż 300 dolarów do Rosji

Stany Zjednoczone zakazały eksportu droższych smartfonów do Rosji. To kolejny cios technologiczny w ramach nowego pakietu sankcji.

Rosja ma coraz większy problem z pozyskaniem nowych technologii. Z rosyjskiego rynku wycofały się największe firmy technologiczne, a ceny nowych urządzeń gwałtownie rosną.

USA ograniczają dostęp Rosji do drogich smartfonów
Źródło: James Yarema / Unsplash

USA ograniczają dostęp Rosji do drogich smartfonów

Źródło: James Yarema / Unsplash

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych opublikował aktualizację listy towarów, które podlegają ograniczeniu eksportu do Rosji oraz Białorusi. Znalazło się na niej sporo nowego sprzętu, który podlega ograniczeniom. Listę zaktualizowano w związku z nowym pakietem sankcji na Rosję w pierwszą rocznicę rozpoczęcia konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Biały Dom obejmie sankcjami kolejną chińską firmę produkującą chipy
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Stany Zjednoczone zakazały eksportu smartfonów o sugerowanej cenie detalicznej powyżej 300 dolarów. Ograniczono również możliwość sprzedaży klimatyzatorów i lodówek o wartości powyżej 750 dolarów, odkurzaczy, zmywarek, wag elektronicznych o wartości ponad 100 dolarów, a także sporej gamy sprzętu AGD.

Wyżej wymienione przedmioty mogą być wysyłane do Rosji i na Białoruś jedynie z licencją eksportową, która niezwykle trudno uzyskać. W obecnej sytuacji USA odmawia jej wydawania przeważającej większości podmiotów.

Najnowsza sankcja ograniczoną Rosji dostęp do niezwykle popytnych dóbr luksusowych takich jak smartfony klasy premium. Zakaz eksportu smartfonów o wartości powyżej 300 dolarów ogranicza możliwość eksportu do Rosji smartfonów Apple iPhone, które od zawsze były niezwykle popularne pośród bogatszych mieszkańców Rosji.

Ograniczenia nałożone przez Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych utrudniają import elektroniki z pominięciem oficjalnym źródeł, które zostały w przeważającej większości zawieszone w zeszłym roku.

Z ograniczeń wyłączona jest dostawa sprzętu dla celów humanitarnych lub dla firm zagranicznych opuszczających Rosję i/lub Białoruś.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200