Zagrożenia mobilne - dominują wirusy na Androida

Jak wynika z najnowszego raportu zagrożeń mobilnych opublikowanego przez F-Secure, w III kwartale 2012 roku w krajobrazie zagrożeń mobilnych nadal dominowało złośliwe oprogramowanie na Androida. Laboratoria F-Secure wykryły aż 51 447 nowych przykładów groźnego kodu. W drugim kwartale 2012 było to niewiele ponad 5 tys. próbek, a w całym 2011 r. - 3 500 próbek. Pokazuje to znaczący wzrost zainteresowania twórców wirusów systemem Google.

Wśród przykładów groźnego kodu laboratoria F-Secure odkryły 42 nowe rodziny wirusów oraz nowe warianty już istniejących rodzin. Znacząca większość wykrytych zagrożeń to aplikacje, które mają na celu wykorzystywanie informacji znalezionych na urządzeniu ofiary oraz na zarabianiu poprzez wysyłanie wiadomości SMS bez wiedzy i zgody użytkownika.

Pomimo dominacji Androida, złośliwe oprogramowanie na Symbiana wciąż nie daje za wygraną. Wprawdzie system ten jest reprezentowany na zaledwie 4,4% globalnego rynku smartfonów, ale mimo jego malejącej popularności złośliwe oprogramowanie prawdopodobnie pozostanie aktywne jeszcze przez jakiś czas. W trzecim kwartale 2012 r. odkryto 21 nowych rodzin i wariantów rodzin wirusów na Symbiana, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z drugim kwartałem. Większość złośliwego oprogramowania na ten system powstaje w Chinach i jest rozpowszechniana w celu osiągnięcia zysków.

Zobacz również:

  • Internetowa transmisja meczu Polski z Austrią przerwana z powodu ataku DDoS

Zdaniem ekspertów, innym wartym uwagi odkryciem w trzecim kwartale 2012 r. był trojan FinSpy. Ma on wersje dla wielu platform mobilnych - Androida, Symbiana, iOS i Windows Mobile. FinSpy może tworzyć printscreeny zainfekowanego urządzenia, rejestrować naciśnięcia klawiszy, przechwytywać komunikację Skype, śledzić położenie urządzenia oraz monitorować wiadomości SMS i połączenia głosowe. FinSpy to mobilna wersja FinFisher, trojana produkowanego komercyjnie przez brytyjską firmę i reklamowanego jako produkt do monitoringu komputerów stacjonarnych. Ze względu na rzekomą rolę tego trojana w szpiegostwie politycznym, zainteresowały się nim organizacje pozarządowe, takie jak Privacy International.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200