Zagłuszyć HailStorm

Inicjatywa HailStorm Microsoftu spotkała się z ostrą krytyką ze strony innych firm, w tym AOL i Oracle.

Kilka dni temu Bill Gates przedstawił nową inicjatywę Microsoftu - HailStorm (z ang. gradobicie). Ma ona połączyć dostęp do usług online z nowym systemem operacyjnym Windows XP. Spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony innych firm. Zarzucają one gigantowi z Redmond praktyki monopolistyczne. AOL Time Warner oskarżył 16 marca Microsoft o stosowanie nieuczciwej konkurencji. Wkrótce potem Oracle, Sun Microsystems oraz kilka innych firm poinformowało, że złożą pozew do sądu antymonopolowego. Sprawą ma zająć się kancelaria adwokacka Wilson Sonsini Goodrich & Rosati. Ta sama, która brała udział w oskarżeniu Microsoftu o podobne praktyki w głośnym procesie z 1998 r.

Najważniejszym zarzutem, jakim obarcza się firmę z Redmond, jest ograniczenie użytkownikom innych systemów operacyjnych dostępu do treści zamieszczanych w Internecie. Z usług HailStorm, w tym przekazów strumieniowych i natychmiastowych komunikatów, będą mogli korzystać po odpowiedniej subskrypcji jedynie użytkownicy Windows XP. Według pozwu usługa HailStorm nie będzie dostępna dla innych osób. Tym samym inni dostawcy treści, w tym AOL, RealNetworks, Yahoo! będą musieli albo przystać na warunki Microsoftu, albo nie będą mogli dotrzeć do tych klientów. Ponadto w HailStorm ma zostać wbudowane oprogramowanie MicrosoftPassport. Dzięki wpisanym i zaszyfrowanym w nim numerom kart kredytowych klient będzie mógł dokonywać bezpiecznych transakcji przez sieć. Jednakże sklepy, aby je obsługiwać, również będą musiały podpisywać umowy z Microsoftem, co według firm formułujących zarzuty może doprowadzić do ograniczenia handlu elektronicznego.

Zobacz również:

  • Microsoft Surface Pro debiutuje z procesorem ARM i wyświetlaczem OLED
  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN

Przedstawiciele Microsoftu zdecydowanie odrzucają zarzut monopolizowania rynku i Internetu. Stwierdzają, iż HailStorm jest tworzony jako standard otwarty i inne firmy będą mogły swobodnie udostępniać klientom swe treści przez Internet. Jako przykład podają, iż z usług HailStorm będą mogli korzystać także użytkownicy innych systemów, takich jak Linux czy Mac OS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200