Zadzwonić do Internetu

Telefonia internetowa oferowana przez Skype Technologies cieszy się na polskim rynku ogromnym zainteresowaniem.

Telefonia internetowa oferowana przez Skype Technologies cieszy się na polskim rynku ogromnym zainteresowaniem.

Zarejestrowana w Luksemburgu spółka Skype Technologies, oferująca komunikator internetowy pozwalający m.in. na prowadzenie rozmów głosowych, w stosunkowo krótkim czasie zdobyła blisko 40 mln użytkowników. Obecnie - jeśli wierzyć danym podawanym przez przedstawicieli firmy - liczba ta wzrasta każdego dnia o 150 tys. osób. Wśród obywateli ponad dwustu krajów świata Polacy (2,9 mln użytkowników) to trzecia najliczniej reprezentowana nacja! W każdej chwili ze Skype korzysta średnio 2 mln ludzi.

Od kwietnia br. firma testuje nową usługę - SkypeIn. Jej użytkownicy - wnosząc opłatę abonamentową w wysokości 30 euro (lub 10 euro za 3 miesiące) - mogą przez rok stać się posiadaczami tradycyjnego numeru telefonicznego w Danii, Finlandii, Francji, Hongkongu, Norwegii, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, a nawet w Polsce. Jak twierdzą przedstawiciele Skype Technologies, na razie - ze względu na uwarunkowania prawne - użytkownikiem numeru zaczynającego się od 022 389 mogą stać się wyłącznie mieszkańcy Warszawy, a przynajmniej użytkownik musi zadeklarować, że jest mieszkańcem stolicy Polski. Dzięki SkypeIn, siedząc przy komputerze, użytkownik może odbierać połączenia wykonywane do niego ze stacjonarnej lub komórkowej sieci telefonicznej.

Telefon do przyjaciela

SkypeIn pozwala Polakowi mieszkającemu w Londynie posiadać numer telefonu w strefie numeracyjnej Warszawy. Bez względu na to, gdzie akurat przebywa - w Londynie, Chicago, Tokio czy Warszawie - o ile tylko posiada połączenie z Internetem, jego rodzina i znajomi mogą do niego zadzwonić, wybierając na tradycyjnym telefonie numer 022 389 XX XX. Dzięki temu zapłacą zgodnie ze stawkami własnego operatora do warszawskiej strefy numeracyjnej.

Skype Technologies pozwala obecnie na posiadanie 10 numerów telefonów w różnych miejscach świata. Warunkiem jest jedynie posiadanie połączenia z Internetem. Niezwykle istotny jest przy tym fakt, że do prowadzenia rozmów głosowych z wykorzystaniem rozwiązań firmy Skype nie potrzeba szybkiego łącza. Program poprawnie działa nawet na połączeniach typu dial-up (56 Kb/s). Co więcej, użytkownik nie jest ograniczony wyłącznie do komputera PC (pracującego dowolnie pod kontrolą Windows, Linux czy Mac OS X), ale także do urządzeń kieszonkowych wykorzystujących platformę Pocket PC.

"Nie mamy jeszcze harmonogramu uruchamiania SkypeIn w innych polskich miastach. Pracujemy nad rozszerzeniem tych usług z naszymi partnerami" - mówi Hannah McCree ze Skype Technologies. Firma nie chce też na razie ujawnić, z którą z polskich firm współpracuje. Nieoficjalnie wiadomo, że partnerem Skype Technologies w Polsce jest GTS Polska. Można więc spekulować, że kolejnymi polskimi miastami, w których pojawi się usługa SkypeIn, będą Trójmiasto, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław, Szczecin i Łódź.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wcześniej niż Skype Technologies podobne usługi zaoferował polski Tlenofon. Obecnie dostępne są numery ze strefy poznańskiej (61), gdańskiej (58), olsztyńskiej (89), szczecińskiej (91), krakowskiej (12), lubelskiej (81), katowickiej (32), warszawskiej (22), wrocławskiej (71) i bydgoskiej (52). Miesięczny abonament za taki numer wynosi 5 zł. Firma deklaruje, że posiada już 60 tys. abonentów, z czego 30% to firmy.

Usługi bez limitów

Bez ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania polskim użytkownikom Skype oferowana jest inna nowa usługa - Skype Voicemail, czyli skrzynki głosowej, na której dzwoniący mogą zostawić wiadomość, kiedy użytkownik nie jest podłączony do Internetu, nie chce lub nie może odebrać połączenia. Dotychczas użytkownicy Skype mogli korzystać z programów obsługujących pocztę głosową oferowanych przez inne firmy. Usługa Skype Voicemail dostępna jest bezpłatnie dla abonentów SkypeIn, ale może być też kupiona oddzielnie. Trzymiesięczny abonament kosztuje 5 euro, a pełny rok to koszt 15 euro.

Nie ma ograniczeń także dla wprowadzonej w 2004 r. usługi SkypeOut, dzięki której użytkownik komunikatora Skype może dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe działające w wielu krajach świata po bardzo niskich cenach. Przykładowo, koszt minuty połączenia - bez względu na rodzaj sieci telefonicznej - do USA to 8 groszy. Identyczną kwotę trzeba zapłacić za minutę połączenia z telefonem stacjonarnym w Niemczech. Droższe, choć wciąż atrakcyjne są koszty połączeń na niemieckie telefony komórkowe - 1,18 zł za minutę.

Ze względu na ogólną liczbę użytkowników Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla Skype Technologies. Udostępniając swoje oprogramowanie bezpłatnie do prywatnego użycia, firma chce zarabiać na takich usługach, jak SkypeOut (korzysta z nich obecnie ponad 1,2 mln osób z całego świata), SkypeIn, czy poczta głosowa. Firma jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić na rynek dwie nowe usługi - wideokonferencje i pakiet dla firm. Wiadomo, że jednym z elementów usługi dla przedsiębiorstw ma być grupowy billing.

Obawy dużych

Konkurencję ze strony telefonii internetowej zaczynają odczuwać "regularni" operatorzy. Możliwość posiadania własnego numeru telefonicznego przez użytkowników stałych łączy szerokopasmowych może zachęcać do rezygnacji z usług tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Choć starają się oni bronić przed taką konkurencją. Niedawno o zamiarach usług kompleksowych telefonii internetowej poinformował Energis. Mają być on oferowane z wykorzystaniem platformy technologicznej firmy Inotel.

Kilka tygodni temu usługi telefonii internetowej pod marką NewFon uruchomiła Telefonia Dialog. Jej użytkownicy otrzymują numer telefonu bezpłatnie. Użytkownik samodzielnie wybiera strefę numeracyjną, w której chce otrzymać numer. Do wyboru mają jedną z dziewięciu stref: bielsko-bialską (33), elbląską (55), jeleniogórską (75), legnicką (76), łódzką (42), wałbrzyską (74), warszawską (22), wrocławską (71) i zielonogórską (68). W odróżnieniu od usługi SkypeIn, użytkownik NewFon nie wybiera jednak numeru telefonu. Jest on przydzielany automatycznie. Brak abonamentu w NewFon okupiony jest wyższymi cenami rozmów. Przykładowo, koszt minuty połączenia z USA wynosi 12 groszy.

Partner pomoże

Działający dotychczas samodzielnie Skype Technologies chce rozwijać się teraz we współpracy z partnerami, którzy mają promować i sprzedawać usługi telefonii internetowej. Firma uruchamia program partnerski, w ramach którego portale, sklepy internetowe, czy fora dyskusyjne mogą zyskać nawet do 10% przychodów generowanych przez klientów. Program będzie obsługiwany przez firmę Commission Junction, należącą do ValueClick. Firma będzie monitorować połączenia, przekazywać informacje o tym do Skype Technologies i pośredniczyć w przekazywaniu prowizji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200