Za urządzenia z systemem Android i aplikacjami Google zapłacimy od lutego przyszłego roku więcej

Dostawcy mobilnych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android, sprzedający swoje produkty w Europie, będą musieli płacić firmie Google za to, że zainstalują na nich od razu - chodzi tu oczywiście przede wszystkim o smartfony - opracowane przez nią usługi i aplikacje.

Google tłumaczy, że musi pobierać takie opłaty, aby spełnić wymagania stawiane przez Unię Europejską. Chodzi o to, że Unia chce w ten sposób walczyć z praktykami monopolistycznymi polegającymi na tym, że dostawca urządzenia sprzedaje go razem bezpłatnymi aplikacjami produkowanymi przez określoną firmę, w tym przepadku przez Google.

Jak podaje serwis The Verge, za zainstalowanie np. na smartfonie pakietu Google Mobile Services (w skład którego wchodzi usługa Google Play), jego dostawca będzie musiał zapłacić firmie Google nawet 40 USD. Opłaty mają się różnić zależnie od kraju i typu urządzenia Nowe opłaty różnią się w zależności od kraju i typu urządzenia i będą dotyczyć tych urządzeń, które zostaną kupione i aktywowane po dacie 1-go lutego 2019 roku.

Zobacz również:

  • Jakie smartfony sprzedają się w Europie?
  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR

Może się jednak okazać, że nie wszyscy producenci smartfonów będą musieli ponosić takie opłaty. Mówi się iż Google będzie oferować różnego rodzaju preferencyjne umowy w ramach których nie ma takie opłaty, jednak tylko wtedy gdy producent urządzenia zgodzi się zainstalować na nim również przeglądarkę Chrome oraz wyszukiwarkę Google.

Z tego co wiadomo kraje UE mają być podzielone na trzy grupy. Najwyższe opłaty będą musieli ponosić dostawcy smartfonów sprzedający jej w krajach należących do pierwszej grupy, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Norwegia i Holandia.

I teraz niespodzianka. Nie wiadomo do końca dlaczego, ale opłata będzie zależeć również od tego, jaką rozdzielczość ma zainstalowany w smartfonie wyświetlacz. W wymienionych wcześniej krajach należących do pierwszej grupy, za smartfon zawierający wyświetlacz o rozdzielczości większej niż 500 ppi trzeba będzie zapłacić 40 USD.

W przypadku urządzeń zawierających wyświetlacz o rozdzielczości od 400 do 500 ppi opłata wyniesie 20 USD, a w przypadku wyświetlacza o rozdzielczości poniżej 400 ppi będzie to tylko 10 USD. W niektórych krajach w przypadku telefonów z niższej półki opłata może wynosić zaledwie 2,50 USD za urządzenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200