Za trzy lata prawie wszystkie stacje robocze będą funkcjonować w chmurze

Cisco twierdzi, że w 2021 roku 94% stacji roboczych korzystać będzie z usług świadczonych przez chmury obliczeniowe, a wszystkie będą wspierać różnego rodzaje technologie, które wirtualizują zasoby IT.

Wśród 94% stacji roboczych znajdują się zarówno takie, które korzystają z prywatnych chmur, jak i takie, które są podłączone do publicznych chmur. Cisco twierdzi przy tym, że wszystkie stacje robocze (w tym 6% stacji roboczych funkcjonujących w środowiskach "on-premises", czyli w lokalnych centrach danych) będą korzystać z rozwiązań wirtualizujących zasoby IT.

Cisco wymienia główny powód, który skłania użytkowników do podłączania stacji roboczych do chmur. Chodzi o to, że użytkownicy stacji roboczych uruchamiają na nich coraz więcej aplikacji SaaS. Ważną rolę odgrywa też fakt, że stacje robocze generują coraz większy ruch danych, a chmury radzą sobie doskonale z tym problemem.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Według Cisco ruch generowany przez centra danych wzrośnie do 2021 roku trzykrotnie. I tak ruch taki wzrośnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych z 2,8 zetabajtów w tym roku do 8 zetabajtów w 2021 r. Jednak najszybciej ruch taki będzie rósł w regionie Azji/Pacyfiku - z 2,1 zetabajtów w tym roku do 6,7 zetabajtów w 2021 roku.

Jeśli chodzi o użytkowników biznesowych, to kluczową rolę będą odgrywać aplikacje ERP oraz analityczne. Lawino rosnąć będzie rola aplikacji Big Data. W 2021 roku aplikacje takie wytworzą 403 eksabajtów danych, czyli osiem razy więcej niż obecnie (dla porównania - w 2016 było to 25 eksabajtów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200