Za pięć dwunasta

Rozmowa z Jimem Allchinem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za wprowadzenie na rynek Windows 2000.

Rozmowa z Jimem Allchinem, wiceprezesem Microsoftu, odpowiedzialnym za wprowadzenie na rynek Windows 2000.

Microsoft udostępnił przedpremierową wersję systemu Windows 2000, oznaczoną jako Release Candidate 1. Analitycy rynku zalecają jednak klientom wstrzymanie się z migracją do Windows 2000 do czasu udostępnienia pierwszego lub drugiego zestawu poprawek. Czy nie obawiacie się, że przez pierwsze pół roku od premiery klienci nie będą zainteresowani nowym systemem?

Nie zamierzamy wkrótce udostępniać zestawów poprawek do Windows 2000. Już w chwili premiery system będzie bardziej stabilny niż Windows NT 4.0 z dowolnym pakietem Service Pack. Udostępniona wersja RC1 Windows 2000 jest także znacznie wydajniejsza od NT 4.0. Sądzę więc, że analitycy wydają krzywdzące opinie dla nas i naszych klientów.

Na co położono największy nacisk? Na pełną zgodność z NT 4.0, czy na wydajność i stabilność nowego systemu?

Zwiększanie wydajności i stabilności systemu nie idzie w parze z zachowaniem jego zgodności z poprzednimi wersjami. Rozmawialiśmy z naszymi klientami, by ustalić, co jest dla nich najważniejsze. W większości przypadków uzyskaliśmy odpowiedź, że poświęcenie kompatybilności na rzecz stabilności to właściwy krok.

Co więc uczyniono, by podwyższyć stabilność systemu?

Przede wszystkim zmniejszyliśmy liczbę niezbędnych restartów systemu operacyjnego. Wprowadziliśmy bardziej rygorystyczne zasady certyfikowania sprzętu przeznaczonego do uruchamiania Windows 2000 i sterowników pisanych i dostarczanych przez niezależne firmy. Każdy z nich jest testowany i certyfikowany do pracy w systemie. Po pomyślnym przejściu testów jest on oznaczany elektronicznym podpisem Microsoftu.

Użytkownicy korporacyjni obawiają się, że koszt przejścia na Windows 2000 będzie bardzo duży z powodu konieczności zakupu dodatkowych narzędzi oraz spodziewanej złożoności procesu migracji.

Użytkownicy nie muszą kupować dodatkowych narzędzi, chyba że naprawdę tego chcą. Wszystko, co będzie potrzebne do przeprowadzenia migracji, będzie dostępne w cenie licencji na system operacyjny. Część narzędzi zostanie umieszczona na CD-ROM z Windows 2000. Dodatkowe będą dostępne na naszej stronie internetowej.

Postaramy się też, aby narzędzi migracyjnych było jak najmniej, by nie komplikować migracji.

Jakie zmiany wprowadzono między Windows 2000 Beta 3 a wersją Release Candidate 1?

Usprawniliśmy działanie interfejsu użytkownika i dodaliśmy wiele nowych sterowników do urządzeń innych producentów. Poza tym usunęliśmy odkryte i zgłoszone błędy. Pomiędzy wersją Beta 3 a RC1 poprawiliśmy 11 tys. z nich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200