ZUS wybiera 2Si

Nie cena, lecz potencjał techniczny, doświadczenie i wysokość kar umownych zadecydowały o wyborze oferty 2Si i serwerów IBM w przetargu zorganizowanym przez ZUS.

Nie cena, lecz potencjał techniczny, doświadczenie i wysokość kar umownych zadecydowały o wyborze oferty 2Si i serwerów IBM w przetargu zorganizowanym przez ZUS.

O 40% tańszy Dell zapowiedział oprotestowanie rozstrzygniętego na początku października br. przetargu na dostawę serwerów dla obsługi Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) ZUS. Dostawa 400 serwerów jest częścią 15 procedur przetargowych, które dla potrzeb uruchomienia KSI zdecydował się przeprowadzić ZUS. 11 z nich zakład przeprowadzi w trybie nieograniczonym, do pozostałych 4 może zaprosić wybranych dostawców zgodnie z przepisami regulującymi przetargi w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji.

Większy potencjał techniczny

"Chcemy kupić sprzęt najtańszy, dobrej klasy, z renomowanej firmy, w możliwie najkrótszym czasie" - uzasadniał wybór komisji przetargowej Adam Kapica, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Spłecznych.

Jego zdaniem, 2Si otrzymała wyższe niż Dell oceny w dziedzinie potencjału technicznego, doświadczenia i poziomu deklarowanych kar umownych za nieterminowe dostarczenie sprzętu. "O wyborze decydowały algorytmy, nie ludzie" - dodał wiceprezes ZUS. Ludźmi, którzy zadecydowali o wyborze sprzętu IBM, byli oprócz 15 przedstawicieli ZUS, również Krzysztof Wilski i Piotr Mondalski z Prokom Software, nadzorujący ze strony tej spółki projekt KSI ZUS.

Miesięczne spóźnienie

"Będziemy protestować" - stwierdza Roman Durka, dyrektor generalny Dell Computer Poland Sp. z o.o., który odmówił jednak dalszych wyjaśnień związanych z zawartością własnej oferty. Jeśli przedstawiciele Della złożą protest w ZUS, a następnie odwołają się od spodziewanego odrzucenia protestu przez zakład do komisji arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), dostawa 400 serwerów będzie opóźniona co najmniej o miesiąc. 7 dni ma bowiem ZUS na rozważenie protestu Della, a 14 Urząd Zamówień Publicznych. Arbitrzy UZP mogą jednak odroczyć wydanie postanowienia, o ile sprawa będzie skomplikowana.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 3 z 7 występujących w przetargu firm złożyło tańszą niż 2Si ofertę na dostawę serwerów. Oprócz Della i ComputerLandu, tańszy od 2Si był również Optimus z serwerami Compaqa.

Oprotestowane okablowanie

Kontrowersyjny okazał się również przetarg na okablowanie strukturalne dla centrali ZUS, który wygrał Inwar System, minimalnie ustępując cenowo Optimusowi. Protest uczestniczącej w przetargu firmy KSK dotyczył stawiania przez ZUS ograniczeń w zakresie dorobku firm. Zespół arbitrów uwzględnił protest oferenta i ZUS będzie musiał najprawdopodobniej powtórzyć procedurę wyboru oferty lub nawet ponowić zapytanie.

"Widać, że podważyć można wszystko, nawet uznaniowość" - skomentował uwzględnienie protestu przez arbitrów UZP Adam Kapica. Jego zdaniem, sytuacja, w której nie można wykluczyć z postępowania firm małych, nie mających doświadczenia w realizacji dużych projektów, nie powinna mieć miejsca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200