ZUS unieważnia przetarg i zrywa umowę z IBM Polska

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podjął w dniu 1-go sierpnia decyzję o unieważnieniu przetargu na przebudowę swojego systemu obliczeniowego. Chodzi o platformę typu mainframe używaną do zarządzania bazą danych. Oznacza to, że umowa na wykonanie takich prac podpisana z wykonawcą (czyli z IBM Polska) wyłonionym w ramach przetargu w kwietniu tego roku została unieważniona.

Postępowanie na modernizację platformy Mainframe zostało ogłoszone w grudniu ubiegłego roku. Do przetargu stanęły dwie firmy: IBM Polska i ITC. Rozstrzygnięcie na korzyść IBM Polska – która wyceniła wartość wykonanych przez siebie prac na 155,5 mln złotych brutto - nastąpiło w kwietniu tego roku. Oferta ITC opiewała na kwotę 253 mln złotych brutto. ITC Eksperci stwierdzili brak konkurencyjności w postępowaniu. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz oznacza to, że preferowało ono jednego wykonawcę, czyli było niezgodne z Prawem zamówień publicznych.

Decyzja zarządu została podjęta po audycie segmentu IT i postępowań przetargowych w tym obszarze. Jak argumentuje rzecznik ZUS’u, decyzję taką podjęto, ponieważ postępowaniu nie przestrzegano standardów konkurencyjności, a realizacja umowy oznaczałaby dla jego firmy zbyt wysokie koszty.

Zobacz również:

  • Innowacyjny IT service desk
  • Pentagon rozpisał nowy przetarg na zbudowanie chmurowego systemu IT

Zewnętrzni eksperci zatrudnieni przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po analizie postępowania na zakup nowych serwerów, nowych macierzy i migrację podsystemu DB2 stwierdzili, że nie ma innej możliwości jak unieważnić to postępowanie – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Brak konkurencyjności w tym postępowaniu oznacza także zbyt wysokie koszty, które poniósłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych, realizując zawartą umowę. Eksperci zewnętrzni są zdania, że kwoty zaproponowane w tym postępowaniu znacznie przewyższają standardy rynkowe – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Zapowiada, że decyzja w sprawie ogłoszenia nowego przetargu na modernizację infrastruktury Mainframe zostanie wkrótce podjęta i ogłoszona. Teraz ZUS przygotowuje nowe scenariusze postępowania w tym zakresie.

Zapewniam, że do czasu wyłonienia nowego wykonawcy bądź nowych wykonawców w tym postępowaniu środowisko IT Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest bezpieczne i będzie bezpieczne. Żaden z naszych klientów nie musi się obawiać o bezpieczeństwo danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i o bezpieczeństwo infrastruktury ZUS – podkreśla rzecznik Zakładu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200