ZUS udostępni po Wielkanocy dwa kanały do teletransmisji

Do teletransmisji ZUS udostępni zarówno kanał internetowy, jak i zapowiadaną wcześniej sieć ekstranetową. Format dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną ma być taki sam dla obu kanałów komunikacyjnych.

Do teletransmisji ZUS udostępni zarówno kanał internetowy, jak i zapowiadaną wcześniej sieć ekstranetową. Format dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną ma być taki sam dla obu kanałów komunikacyjnych. Adres publicznego serwera WWW, z którym będzie można łączyć się w celu przesłania dokumentów ubezpieczeniowych, zostanie udostępniony po świętach. Dostęp do niego będą mieć tylko płatnicy, którzy uzyskali już certyfikat klucza publicznego w szczecińskim Unizeto, pełniącym rolę Centrum Certyfikacji.

"Na razie informacje dotyczące szczegółów teletransmisji zostaną podane tylko do wiadomości posiadaczy certyfikatów. Nie jesteśmy jeszcze w stanie sprostać dużej liczbie przesyłanych dokumentów i obawiamy się zablokowania kanałów komunikacyjnych przez niepowołane osoby" - mówi Bolesław Urbański, dyrektor Centralnego Ośrodka Obliczeniowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do tej pory wydano ok. 3 tys. certyfikatów, głównie firmom zatrudniającym ponad 50 osób. Zdaniem przedstawicieli Unizeto, wiadomość o uruchomieniu teletransmisji wywoła lawinę wniosków firm zachowujących do tej pory rezerwę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczy na to, że ostatecznie elektroniczną drogę przesyłania dokumentów do ZUS wybierze 70-80 tys. płatników.

Również po świętach i także wyłącznie płatnikom posiadającym certyfikat zostaną podane numery dostępowe do sieci ekstranet, umożliwiające połączenie z jednym z 37 serwerów komunikacyjnych. Numer dostępowy będzie różnił się w zależności od regionu Polski (uwzględniono obecny podział na województwa). Dzięki temu płatnicy będą, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli ZUS, płacić za połączenie prawdopodobnie jak za rozmowę lokalną. Ostatecznej ceny za połączenia z siecią ekstranetową jeszcze nie ustalono.


TOP 200