ZEN na Linuxa

Novell wprowadził na rynek oprogramowanie ZENworks w wersji 6.5.

Novell wprowadził na rynek oprogramowanie ZENworks w wersji 6.5.

Dotychczas ZENworks, pakiet do zarządzania serwerami, stacjami roboczymi i komputerami PDA, obsługiwał Linuxa w podstawowym zakresie. Nowa wersja 6.5 została wzbogacona w narzędzia do administracji komputerami pracującymi pod kontrolą systemu Linux - ZENworks Linux Management (znane wcześniej pod nazwą Ximian Red Carpet Enterprise).

Niestety, włączenie do ZENWorks narzędzi linuxowych nie oznacza, że aplikacje do zarządzania komputerami pracującymi pod kontrolą Windows czy NetWare zostały w pełni zintegrowane z technologią pozyskaną przez Novella od Ximiana. Tego należy spodziewać się najwcześniej za rok, kiedy premierę będzie miała kolejna wersja ZENworks (Brimstone), zbudowana na bazie technologii web services. "Uzupełnienie pakietu narzędziem do zarządzania maszynami linuxowymi to realizacja przyjętej przez nas strategii. Firma dostarcza nie tylko Linuxa, ale także narzędzia do zarządzania komputerami pracującymi pod jego kontrolą" - przekonuje Marek Szarkowski z Polska. Według danych podawanych przez firmę, z systemu Red Carpet korzysta na świecie milion użytkowników.

W skład ZENworks 6.5 wszedł także ZENworks Patch Management - pakiet narzędzi do automatycznej instalacji i zarządzania poprawkami w Windows i NetWare. To specjalnie przygotowana do współpracy z ZENworks wersja oprogramowania Patch-Link Update firmy PatchLink. Narzędzia tej firmy, obok produktów Shav-lik Technologies, to najbardziej znane rozwiązania do zarządzania aktualizacjami oprogramowania.

PatchLink Update automatycznie pobiera i instaluje wszelkie dostępne (zgodnie z wyznaczonymi przez administratora priorytetami) poprawki publikowane przez producentów oprogramowania (m.in. Microsoft, Adobe, Symantec, McAfee, Oracle, Sybase, Apple i SAP). PatchLink oferuje usługę polegającą na dostarczaniu poprawek. Standardowo klienci Novella otrzymają trzymiesięczną subskrypcję dla 100 komputerów. Roczny abonament ZENworks Patch Management kosztuje 18 USD za PC.

Do ZENworks 6.5 dołączono także specjalną wersję narzędzia InstallShield AdminStudio wykorzystywanego do automatyzacji procesu tworzenia i dystrybucji oprogramowania w formacie Microsoft Installer. ZENworks dysponuje własnym formatem dystrybucji (AOT), ale nie zyskał on pełnej aprobaty ze strony administratorów. Włączenie do ZENWorks narzędzi InstallShield AdminStudio stanowi odpowiedź Novella na żądania klientów, którzy będą mogli przy użyciu MSI preinstalować aplikacje, a także usuwać już zainstalowane.

Zanim ZENworks 6.5 trafił na rynek, został opublikowany w wersji beta, którą pobrało ponad 15 tys. osób. Firma zdecydowała się na ten krok, ponieważ chciała wyeliminować zarzuty związane z "małą przyjaznością" tego pakietu dla użytkowników.

Minimalna cena całego pakietu ZENworks 6.5 wynosi 77 euro za użytkownika. Można również kupować poszczególne jego składniki.

Nowości ZENworks 6.5

  • ZENworks Linux Management(Ximian Red Carpet Enterprise)

  • ZENworks Patch Management(PatchLink Update)

  • Install Shield Admin Studio - kompleksowe zarządzanie środowiskami Windows Server 2003 i Novell 6.5


TOP 200