Z zamiłowania do globalnej sieci

Cavern prowadzi rozmowy z inwestorem branżowym w celu pozyskania funduszy na projekty internetowe.

Cavern prowadzi rozmowy z inwestorem branżowym w celu pozyskania funduszy na projekty internetowe.

Gdy w 1997 r. Tomasz Mierzejewski z żoną Katarzyną zakładali firmę, wiedzieli jedynie, że ich działalność będzie się wiązała z Internetem. Początki były trudne. Większość budżetu pochłonął zakup serwera, reszta wystarczyła na wynajęcie małego biura w centrum Warszawy. Tworzyli strony WWW, wynajmowali miejsce na serwerze, prowadzili serwisy tematyczne. "Byliśmy i nadal jesteśmy zafascynowani Internetem. Mamy wiele pomysłów, ale nie zawsze są środki na ich realizację" - mówi Tomasz Mierzejewski, prezes Cavern s.c.

Pieniądze się znajdą

Dotychczas firma nie otrzy- mała pomocy finan- sowej z zewnątrz. Na wprowadzanie wszystkich nowych usług przeznaczane są pieniądze z zysków, pochodzących przede wszystkim z tworzenia oprogramowania dla przedsiębiorstw. Dotyczy to także usług internetowych. Cavern jest m.in. twórcą systemu koordynacji przewozów dla PKS Bus sp. z o.o.

Obecnie prowadzi też rozmowy z inwestorem branżowym w celu pozyskania funduszy na dalszą działalność. W najbliższych miesiącach firma zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną od- powiedzialnością lub spółkę akcyjną. "Na pewno nie od- damy inwestorowi pakietu kontrolnego. Zależy nam na tym, aby mieć wpływ na roz-wój firmy" - zapewnia Tomasz Mierzejewski.

Na razie oczkiem w głowie właścicieli Cavern jest ser- wis Warszawa Online, który - w przeciwieństwie do większości internetowych serwisów informacyjnych - jest zarejestrowanym w sądzie tytułem prasowym. Witryna zawiera tematyczną bazę ad-resową warszawskich insty- tucji, repertuar kin i teatrów. Jej serwis informacyjny jest aktualizowany na bieżąco. Każdego dnia na stronach pojawia się 40-60 wiadomości. Redakcja Warszawy Online zatrudnia 7 osób i ma kilkunastu współpracowników. W ciągu 6 miesięcy istnienia ser- wis doczekał się ok. 20 tys. stałych użytkowników. W najbliższym czasie firma uruchomi kolejne serwisy w innych miastach.

Rozwiązania open source

Większość rozwiązań Cavern - zarówno dla serwisów własnych, jak i klientów - powstaje na platformie Linux. Firma stworzyła, działający za pomocą przeglądarki, system zarządzania pracą redakcji i system zarządzania treścią. Dobiegają końca prace nad systemem do personalizowania treści serwisu. Firma korzysta z systemu Red Hat i serwerów Apache. "Używane przez nas systemy zostały jednak tak bardzo zmodyfikowane, że nie przypominają oryginału. Dzięki temu zyskujemy elastyczność, a w dużej mierze także większe bezpieczeństwo serwisów" - tłumaczy Tomasz Mierzejewski. Niektóre z opracowanych rozwiązań są rozpowszechniane na zasadach open source.

Wiosną 2000 r. Cavern podpisał umowę partnerską z amerykańską firmą Planet Payment, autoryzującą płatności w Internecie. Pozyskał już pierwszych klientów. "Nie chcemy jednak konkurować z dużymi firmami akceptującymi karty płatnicze. Zamierzamy raczej oferować rozliczanie płatności internetowych jako wartość dodaną do tworzonych przez nas systemów business-to-business" - mówi Tomasz Mierzejewski.

Cavern stworzył także bezpłatny program: Internetowy Poszukiwacz. W najbliższych tygodniach pojawi się jego wersja angielska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200