Z szaraka w kameleona

Komputery o nowej konstrukcji i nowoczesnych kształtach pojawią się za kilka tygodni w amerykańskich sklepach. Sukces kolorowego iMaca chcą powtórzyć najwięksi producenci PC.

Komputery o nowej konstrukcji i nowoczesnych kształtach pojawią się za kilka tygodni w amerykańskich sklepach. Sukces kolorowego iMaca chcą powtórzyć najwięksi producenci PC.

Stylistyka komputerów PC nie zmienia się od lat. W przyszłym roku jednak można oczekiwać zasadniczych zmian zarówno architektury, jak i wyglądu typowych masowo wytwarzanych modeli komputerów. Próby urozmaicenia ich obudów podejmowano już wcześniej, można tu przypomnieć np. stacje robocze IBM, komputery Intergraph lub oryginalne konstrukcje Acera. Jednak dopiero oszałamiający sukces komputerów iMac, a przede wszystkim zasadnicze zmiany wewnętrznej architektury PC, dały konstruktorom swobodę w projektowaniu sprzętu.

O tym, że zmiany są już bliskie, świadczą zapowiedzi największych producentów. Co najmniej trzy znane firmy - Compaq, IBM i Hewlett-Packard - wprowadzą na rynek w pierwszej połowie 2000 r. nowe linie komputerów PC. Ma je odróżniać nie tylko inny wygląd, ale także łatwość podłączenia do sieci, prostota konstrukcji i obsługi. Do pewnego stopnia odżywa idea NetPC.

I zamiast Com

Najbardziej konkretną obietnicę złożył Compaq. Komputer o nazwie iPaq trafi na amerykański rynek w styczniu. Będzie on dostępny w dwóch konfiguracjach: dla systemów Windows 9x, NT i 2000 oraz wyłącznie dla Windows 2000. Ta ostatnia jest określana przez producenta jako "pozbawiona obciążeń związanych z kompatybilnością wsteczną ze starszymi systemami". iPaq w wersji dla Windows 2000 zawiera wyłącznie interfejs USB - nie ma gniazd ISA, PCI, portów szeregowych ani równoległych. Sercem komputera jest Celeron 500 MHz lub Pentium III 500 MHz. Standardowo iPaq ma być wyposażony w 64 MB SDRAM, dysk 4,3 GB oraz kartę sieciową 100 Mb/s. W USA komputer ma kosztować ok. 500 USD. W Europie będzie dostępny w marcu 2000 r., na razie jego cena nie jest ustalona.

Na krawędzi

IBM nazwał swoje nowe komputery EON (Edge Of the Network). Opisuje je jako skrzyżowanie terminali sieciowych NetworkStation z notebookami ThinkPad. Od dotychczasowych typowych komputerów PC będą mniejsze i łatwiejsze w przypadku włączania ich do sieci. Wystarczy jedno kliknięcie myszką, by skonfigurować komputer do pracy w Internecie. Podobnie jak w przypadku iPaqa, EON nie będzie miał portów szeregowych ani równoległych, tylko USB. Niektóre modele mają być oferowane z innymi systemami operacyjnymi niż Windows.

e-PC to przede wszystkim TCO

Spośród oferty trzech głównych producentów PC najmniej zaskakująca jest nowa propozycja Hewlett-Packarda. Na początku 2000 r. do amerykańskich sklepów trafią komputery e-PC. Ich konstrukcja ma być pewnego rodzaju kompromisem między architekturą standardowych komputerów PC a łatwych w obsłudze i oryginalnie wyglądających przystawek internetowych.

Również w e-PC znalazło się miejsce tylko dla portów USB. Komputery te mają pracować wyłącznie pod kontrolą Windows. Ceny nowych komputerów będą tylko nieznacznie niższe od PC. O ich atrakcyjności dla użytkowników ma decydować niski koszt utrzymania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200