Z systemu na system

Ciech zrezygnował z IFS Applications i wrócił do koncepcji wdrożenia Oracle Applications.

Ciech zrezygnował z IFS Applications i wrócił do koncepcji wdrożenia Oracle Applications.

Wdrożenie systemu klasy ERP ma pozwolić na konsolidację grupy kapitałowej Ciech SA, obejmującej centralę i 10 spółek zależnych. Współpraca Ciechu z firmą Oracle zaczęła się jeszcze w 1996 r. Wtedy to potentat w handlu chemikaliami przygotowywał się do pierwszej poważnej informatyzacji. Ciech był pierwszą polską firmą, która podpisała kontrakt na wdrożenie Oracle Applications, do wdrożenia jednak nie doszło.

"Projekt nie wystartował z powodu zbyt dużej skali oraz niewielkiego wówczas doświadczenia konsultantów w dziedzinie aplikacji Oracle" - mówi Rafał Strzelecki, dyrektor Biura Teleinformatyki Ciech SA w Warszawie. "Trzeba pamiętać, że działo się to kilka lat temu. Pakiet Oracle Applications nie był wtedy tym, czym jest dzisiaj" - tłumaczy niepowodzenie z tamtego okresu Paweł Piwowar, prezes .

Nie ma dla nas systemu

Po nieudanej próbie wdrożenia Oracle Applications, Ciech zdecydował się zainwestować w rozwiązanie, które miało ugruntowaną pozycję na rynku. W 1997 r. wybrano system szwedzkiej firmy IFS, mającej konsultantów z kilkuletnim doświadczeniem. Wdrożenie objęło dystrybucję i finanse. IFS Applications zastępował własne rozwiązania informatyków Ciechu.

"Kiedy przed dwoma laty dokonywaliśmy wyboru systemu informatycznego, było jasne, że żaden ze standardowych pakietów dostępnych wtedy na rynku nie sprosta naszym wymaganiom. Od tego czasu sytuacja niewiele się zmieniła" - mówił w listopadzie 1998 r. Marek Cieciura, ówczesny dyrektor Centrum Teleinformatyki w Ciech SA.

Wdrożenie tymczasowe?

Działalność handlowa Ciechu polega na obrocie kilkoma tysiącami towarów, produktów nie tylko różnych przedsiębiorstw, ale i różnych branż. Kontrahenci firmy mają siedziby niemal na wszystkich kontynentach. Przy tak dużej różnorodności i zasięgu działania niezwykle trudno było w 1996 r. znaleźć na rynku oprogramowanie zaspokajające potrzeby firmy. Ciech potrzebował przede wszystkim oprogramowania do obsługi działalności handlowej i bezpośrednio sprzężonej z nim aplikacji finansowej. Na zakup systemu zdecydowano się przy założeniu, że zostanie on istotnie zmodyfikowany.

Wdrożenie - być może właśnie przez dokonanie w standardowej aplikacji zbyt wielu zmian - okazało się zbyt trudne i zakończyło się - ze znacznym opóźnieniem - uruchomieniem jedynie modułów: finansowo-księgowego i sprzedaży. "Nie uzyskano pełnej funkcjonalności rozwiązania, co nie przeszkodziło w zrealizowaniu projektu restrukturyzacji biura finansowo-księgowego, oraz zapewnienia podstawowej obsługi operacyjnej struktur handlowych. W świetle tych informacji wdrożenie IFS oceniamy raczej jako częściowe powodzenie niż niepowodzenie" - uważają przedstawiciele Ciechu.

"System IFS zastępował księgowość dotychczas prowadzoną tradycyjnie. Jego wdrożenie pozwoliło nam przygotować się do wdrożenia docelowego, które obecnie się rozpoczyna" - dodaje Rafał Strzelecki. Nowy, wybrany w czerwcu br. system ma docelowo wspomagać działalność firmy w obszarach: finansowo-księgowym, handlu, dystrybucji, produkcji i usług. Zgodnie z nową strategią, w przyszłości system ERP zostanie zintegrowany z aplikacjami: CRM, eMarket i SCM.

Oracle po raz drugi

W ramach umowy podpisanej na początku czerwca br. Ciech wdroży pakiet Oracle Applications 11i. "Nowy etap wdrożenia systemu ERP, który obecnie się rozpoczyna, ma zapewnić pełną obsługę transakcyjną spółki, ale przede wszystkim dostarczyć narzędzia do wspomagania zarządzania i zwiększania efektywności działalności operacyjnej w Grupie Ciech" - mówi Rafał Strzelecki. Z systemu będzie korzystać ok. 250 osób w centrali i spółkach zależnych. Planowane jest także udostępnienie aplikacji pracownikom zagranicznych biur handlowych. Nowy system Ciechu będzie funkcjonował na platformie Unix - prawdopodobnie HP-UX lub IBM AIX.

Projekt będzie prowadzony przez Soft-bank SA i ma potrwać rok. Jego koszt jest szacowany na 4,7 mln zł. Będzie to pierwsze wdrożenie aplikacji Oracle, realizowane przez tę firmę. Softbank podpisał z Oracle Polska umowę o współpracy w styczniu br.


TOP 200