Z siłą gigaherców

Pentium 4 będzie największą od pięciu lat modyfikacją słynnego procesora intelowskiego. To tylko jedna z wielu nowości, które firma przygotowuje na najbliższe miesiące.

Pentium 4 będzie największą od pięciu lat modyfikacją słynnego procesora intelowskiego. To tylko jedna z wielu nowości, które firma przygotowuje na najbliższe miesiące.

Nigdy dotąd Intel nie planował wprowadzenia w tak krótkim czasie, tak wielu nowych procesorów. Dzieje się tak nie tylko za sprawą coraz szybciej rozszerzającej się serii Pentium, ale również ze względu na zwiększenie zakresu oferowanych przez firmę produktów. Z logo Intela pojawią się wkrótce nowe generacje mikroprocesorów XScale (StrongARM) dla komputerów naręcznych i telefonów komórkowych, kilka 32-bitowych procesorów dla PC i serwerów oraz oczekiwany od kilku lat 64-bitowy Itanium.

Procesor na rękę...

Ewolucja strategii rozwoju spowodowała, że Intel wchodzi obecnie na nowe segmenty rynku i będzie rywalizować z innymi niż dotąd firmami. Mikroprocesory XScale są konkurencją dla produktów Hitachi, NEC, Motoroli, a także firmy Transmeta.

Intel praktycznie nie liczy się na rynku procesorów dla komputerów naręcznych, telefonów i tego typu sprzętu przenośnego. Specjaliści spodziewają się, że XScale może odnieść sukces rynkowy. Intel zaprezentował prototyp 200 MHz (o poborze mocy zaledwie 50 mW) i model 800 MHz (poniżej 1 W). Pojawiły się także pogłoski, że nową konstrukcją zainteresowała się firma Palm Computing, do której należy większość światowego rynku palmtopów. Palm korzysta z mikroprocesorów Motoroli.

XScale pojawią się prawdopodobnie w IV kw. 2000 r. lub I kw. 2001 r.

... i do serwera

Intel przygotowuje się do wprowadzenia 64-bitowych procesorów Itanium, przeznaczonych dla dużych serwerów. Będą one konkurować przede wszystkim z procesorami RISC takich firm, jak Hewlett-Packard, IBM czy Sun Microsystems. Pierwsze modele Itanium, które mają się pojawić na początku 2001 r., będą miały prawdopodobnie częstotliwość 733 MHz, a więc niższą niż dotąd oczekiwano (800 MHz). Jednocześnie Intel oficjalnie zapowiedział, że zamierza nadal rozwijać 32-bitowe wersje procesorów przeznaczone dla serwerów (oferowane pod nazwą Xeon). W I kw. 2001 r. pojawi się Foster - wersja Pentium 4 (Willamette) dla serwerów jednoprocesorowych. W kolejnych miesiącach Intel będzie wprowadzał nowe modele tego układu dla systemów wieloprocesorowych. Natomiast w połowie 2001 r. zostaną uruchomione linie produkcyjne, wykorzystujące technologię 0,13 ľm. Zaowocuje to nowymi generacjami układów. Następcą Fostera będą wytwarzane w nowej technologii procesory Gallatin.

Zachowanie tradycji

W przypadku układów dla komputerów PC pod koniec br. pojawi się Pentium 4 (Willamette) o częstotliwości ok. 1,4 GHz. Podczas zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji Intel Developer Forum firma zaprezentowała Pentium 4, taktowany zegarem 2 GHz. Układy te przeznaczone będą dla wysoko wydajnych modeli komputerów. Pentium 4 będzie początkowo wytwarzany w technologii 0,18 ľm. Po przejściu na technologię 0,13 ľm Intel wprowadzi następcę Willamette - określanego nazwą Northwood.

Seria Pentium 4 będzie miała nową konstrukcję. Jest to pierwsza zasadnicza modyfikacja układów intelowskich od prawie pięciu lat. Nowe procesory mają architekturę określaną przez Intela jako NetBurst. Została ona opracowana przede wszystkim pod kątem wydajnego przetwarzania danych multimedialnych, a także efektywnego wykonywania algorytmów szyfrowania do przesyłania danych w sieciach. Zasadnicza modyfikacja architektury Pentium 4 ma zapewnić Intelowi dominację na rynku najwydajniejszych procesorów dla komputerów PC, która ostatnio została zagrożona przez AMD. Firma ta czasem nawet wyprzedzała Intela we wprowadzaniu nowych, wydajniejszych wersji układów.

Zawieszone Pentium III

Intel wstrzymał produkcję procesora Pentium III z zegarem 1,13 GHz i wycofuje z rynku dotychczas sprzedane egzemplarze. Decyzję podjęto po tym, jak okazało się, że wyposażone w niego komputery mogą ulec zawieszeniu po osiągnięciu określonych temperatur lub prędkości. W związku z tym firma zdecydowała się wstrzymać produkcję wadliwych układów do czasu rozpoznania i usunięcia problemu. Sprzedaż Pentium III o częstotliwości 1,13 GHz rozpoczęła się 31 lipca br.


TOP 200