Z peryferiów do centrum

Materiał promocyjny Rozmowa z Krzysztofem Modrzewskim, National Sales Managerem firmy EPSON EUROPE B. V. w Polsce.

Nowa oferta urządzeń peryferyjnych firmy EPSON nawet wszechstronnych inżynierów wprowadzić może w osłupienie. Mało kto wie, że tak wyrafinowane rozwiązania są w sprzedaży.

Chciałbym uniknąć redukowania roli EPSONA do producenta tzw. „urządzeń peryferyjnych”. „Peryferyjne” ma pejoratywny wydźwięk w języku polskim i nie wyraża tego, czym EPSON się naprawdę zajmuje. Informacja obrobiona przez komputer, zanim trafi do mózgu człowieka w postaci światła lub dźwięku, aby spowodować zjawiska biochemiczne zwane myśleniem, postrzeganiem czy odczuwaniem, musi zostać przekształcona przez urządzenie nadające jej zrozumiały dla naszych umysłów kształt. Bez tzw. peryferiów komputer byłby jedynie czarną skrzynką. EPSON tworzy te kluczowe dla postrzegania urządzenia, starając się, aby odbierane przez zmysły sygnały były doskonałe.

Z peryferiów do centrum
Na ostatnich targach Integrated Systems Europe w Amsterdamie EPSON zaprezentował urządzenie, które po polsku nazwałbym „sceną światła”. Muszę przyznać, zdumiewająca technologia! Nie wiem, jak Pan ją zarekomenduje, bo trudno o niej mówić, nie widząc, o co chodzi.

Mowa oczywiście o projektorze Light Scene EV-100, działającym w oparciu o technologię umożliwiającą stworzenie wirtualnej rzeczywistości praktycznie w każdym pomieszczeniu dzięki łączeniu funkcji precyzyjnej projekcji i oświetlenia punktowego. To mapping w przyjaznej skali – możliwe jest tu wyświetlanie dowolnego obrazu, animacji lub filmu na powierzchni o każdym kształcie i w każdym położeniu. Nieistotna jest faktura i kolor oświetlanej powierzchni. W pomieszczeniu o płaskich ścianach, przez zastosowanie technologii Light Scene, eksponując odpowiednie obrazy na każdej ścianie, uzyskać można złudzenie przebywania w dowolnym miejscu na świecie. Technologia jest nowa, więc pomysłów na jej wykorzystania jest wiele. Spodziewać się można zadziwiających zastosowań, ale zasadniczo ofertę kierujemy do centrów handlowych, salonów samochodowych, przemysłu rozrywkowego, hoteli i sal bankietowych. Myślę, że klienci nas zaskoczą bogactwem zastosowań, które trudno dziś przewidzieć.

Z peryferiów do centrum
Z inteligentnymi okularami z różnym skutkiem od dawna mierzą się czołowi innowatorzy IT. Wasze okulary rozszerzonej rzeczywistości Moverio są już w sprzedaży i sprawdzają się w różnych zastosowaniach.

Nie wchodzimy z hukiem na rynek, ale z pokorą. Seria okularów linii Moverio BT-300 do wszechstronnych zastosowań nie jest gadżetem, tylko wsparciem dla rozszerzonej rzeczywistości (AR) w pełnym tego słowa znaczeniu. Na całkowicie przejrzystych szkłach, dzięki technologii Silicon - Organic Light-Emitting Diode, możliwe jest wyświetlanie obrazu porównywalnego z 15-calowym ekranem laptopa, w 16 mln kolorów. Moverio jest wyposażone w kamerę, która analizuje pole widzenia i na zasadzie sprzężenia zwrotnego dopasowuje komunikaty na mikroekranie umiejscowionym 2 cm przed gałką oczną. Możliwa jest również projekcja filmów. Łączność ze stacją roboczą jest bezprzewodowa na bazie Wi-Fi Direct. Okulary przystosowane są dla ludzi z wadami wzroku i wyposażone w słuchawki oraz mikrofon pozwalające na interakcję za pomocą dźwięku. Jedno ładowanie gwarantuje 6 godzin nieprzerwanej pracy.

Do czego są wykorzystywane?

Platformą programistyczną jest Android, którego możliwości nie trzeba rekomendować, znane są wszystkim użytkownikom smartfonów. Jego uniwersalność pozwala na wiele zastosowań wykraczających poza gry i komunikację.

Z peryferiów do centrum
Dostępne jest oprogramowanie dla pilotów dronów. Sterowanie dronami równocześnie z obserwacją tego, co rejestruje kamera zamontowana na urządzeniu latającym, było dotychczas niemożliwe. Groziło to np. uszkodzeniami lub zagubieniem drona. Dzięki Moverio problem zniknął. Kolejne praktyczne zastosowania Moverio to wspomaganie osób niedowidzących lub słabo widzących. Zastosowań dla inteligentnych okularów wymyślono wiele, zanim się pojawiły.

EPSON nie zajmuje się tworzeniem aplikacji na Moverio. Podobnie jak w innych przełomach technologicznych inwencją wykazują się niezależni deweloperzy, którzy piszą programy pod konkretne potrzeby. Jak przewidywano rozwiązanie to w równym stopniu wykorzystywane jest przez edukację, medycynę i przemysł.

Poszerzacie też granice efektywności tradycyjnego systemu edukacji, dostarczając urządzenia, które nazywacie projektorem interaktywnym.

Rzeczywiście, np. projektor EB-680Wi jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Wyświetlanie obrazu na ścianie czy tablicy sucho ścieralnej to funkcja podstawowa, ale przede wszystkim jest on w 100% interaktywny. Nauczyciel, posługując się specjalnym, dostarczanym ze sprzętem piórem, może nanosić uwagi i adnotacje na wyświetlanym obrazie tak jak na zeszycie ćwiczeń czy tablicy interaktywnej. Dzieci identyczne operacje mogą wykonywać z użyciem swych… dłoni, co jest jeszcze bardziej intuicyjne. Co ważne, treści te są lepiej przyswajalne, bo obraz o przekątnej 100 cali widoczny jest doskonale także z ostatnich rzędów ławek, a technologia wyświetlania 3LCD nie męczy wzroku dzieci, gdyż oko patrząc na ekran, widzi światło odbite od neutralnej powierzchni, a nie podświetlane piksele. Projektorami klasy EB-680Wi posługujemy się podobnie jak klasyczną tablicą w szkole, przy czym samo urządzenie jest niezauważalne – dzięki ultrakrótkiej projekcji może być zamontowane bezpiecznie na ścianie, tuż ponad tablicą. W takiej opcji nie ma obawy, że prowadzący znajdzie się między ekranem a obiektywem, zasłaniając obraz, oraz eliminuje się sytuację, w której rozbrykane dzieci narażą na szwank kosztowny sprzęt i swoje zdrowie.

Do tworzenia lekcji firma EPSON do wszystkich modeli projektorów interaktywnych dla edukacji udostępnia bezpłatnie oprogramowanie SMART Notebook, czyli ogromne, stale rozwijane repozytorium profesjonalnych multimedialnych treści edukacyjnych. Wszystkie poza walorami graficznymi przystosowane są do wykorzystania w formie intuicyjnych – obsługiwanych piórem czy dłońmi uczniów – prezentacji. W pracy z EB-680Wi możliwe jest też rozpoznawanie pisma odręcznego oraz jego korekta, doskonalenie kształtów obiektów nanoszonych ręcznie, dzielenie ekranu, pisanie i prezentacja nagrań wideo jednocześnie.

Jest to chyba urządzenie o ogromnym potencjale w biznesie, zwłaszcza globalnym.

Z peryferiów do centrum
Do zastosowań biznesowych polecamy podobny projektor EB-1460Wi, który jest w zasadzie interaktywnym systemem konferencyjnym. Oprócz zalet, takich jak: wysoka jasność, rozdzielczość WUXGA, ultrakrótki rzut, powiązanie interaktywnej tablicy i papierowego flipchartu w jedno, umożliwia także prowadzenie wideokonferencji, łącząc na żywo np. zespół w Warszawie z teamem w Londynie. Adnotacje do treści wyświetlanych na ekranie, uczestnicy mogą nanosić bezpośrednio na nim z użyciem pisaków lub po prostu palcami, co jest najbardziej intuicyjne, a powstały w ten sposób rezultat nie tylko jest widoczny natychmiast w obu lokalizacjach, ale może być zapisany do pliku w celu wydruku, archiwizacji lub późniejszej dalszej pracy.

Coś z czym się w szkole mojego syna nie spotkałem, czym chwalicie się przed rynkiem, to wizualizer.

Wizualizery przenoszą klasyczną dydaktykę na inny poziom. Doskonale współpracują z naszymi projektorami, pozwalając na prezentację niewielkich, wręcz mikroskopijnych przedmiotów, tekstu z książki czy widoku starych zdjęć lub map na ekranie w ogromnym powiększeniu. To idealne narzędzia wspomagające pracownie biologiczne, chemiczne, fizyczne, czy zajęcia praktyczne lub warsztatowe. Jest opcja prezentacji obrazu mikroskopowego na ekranie, zapisywania go do pliku i przesyłania. Te możliwości urzekły nauczycieli, którzy cenią też atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Jednak EPSON to przede wszystkim oryginalna koncepcja druku na bazie urządzeń atramentowych.

Polityka EPSONA jest w tym względzie konsekwentna. Stawialiśmy od lat na drukarki atra-mentowe, które zużywają 90% mniej energii, niż urządzenia laserowe. Są trwalsze, obecnie nawet niemal „bezserwisowe”. W biznesie sprawdzi się biurowa drukarka atramentowa WorkForce Pro – czołowy model tej serii Work Force Enterpise drukuje z prędkością 100 stron (A4) na minutę, umożliwiając wytworzenie, niskonakładowych publikacji o objętości kilkudziesięciu stron, takich jak: broszury reklamowe, materiały szkoleniowe, ewentualnie zeszyty, a wszystko to w pełnym kolorze lub monochromatycznie. Prawdopodobnie jest to najtańszy sposób publikacji krótkich serii dostępny na rynku. Dodatkowo są ekologiczne: ich eksploatacja oznacza 94% mniej trudno utylizowalnych odpadów, takich jak kartridże, tonery. Podczas druku atramentowego (inaczej niż w laserze) nie wydziela się szkodliwy dla zdrowia i samopoczucia ozon. Co ważne, atrament uzupełnia się sporadycznie, co ok. 50 tys. kopii, oszczędzając czas pracowników, a to w połączeniu z brakiem elementów, które w „laserówkach” muszą podlegać cyklicznej wymianie (bębny, tonery, etc), oznacza znacznie mniej przestojów. To świetne rozwiązanie dla firm szkoleniowych, placówek badawczych, centrów kongresowych i uczelni.

No i w końcu linia drukarek dla domu i SMB, których EPSON jest twórcą i prekursorem, EcoTank ITS. Nigdy wcześniej uzupełnianie drukarek w tusz nie było tak proste: po prostu wlewa się go do zbiornika z butelki. Pozwala to na ogromne oszczędności. Wydrukowanie jednej strony A4 jest o 90% tańsze niż w każdej innej technologii, a dostarczany fabrycznie atrament pozwala na wydrukowanie 14 tys. stron w czerni i 11 200 stron w kolorze. Na urządzenia udzielamy 3-letniej gwarancji (po rejestracji na stronie). Co więcej, pliki do druku – poza użyciem komputera – przesyłać można po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji z tabletu czy smartfona. Miarą naszego sukcesu EcoTank jest to, że wśród konkurencji pojawili się naśladowcy tej koncepcji, ale… mają jeszcze sporo do nadrobienia. Warta zarekomendowania jest tez nasza oferta dla handlu. To pierwsze drukarki wielkoformatowe SureColor, pozwalające drukować plakaty w krótkich seriach, w fotograficznej jakości, w kosztach porównywalnych z drukiem przemysłowym. Żywe kolory, ostre kontury i płynna gradacja. Drukarki typu SureColor dają doskonałe efekty na wszystkich rodzajach papieru, jak również na tkaninach plakatowych. Druk jest odporny na światło oraz warunki atmosferyczne.

Kolejnym urządzeniem dla handlu są drukarki etykiet linii ColorWorks. Zapewniają jakość nieustępującą technologii sitodrukowej, z możliwością dodania tzw. czwartego koloru, tj. złotego lub srebrnego albo lakierowania tylko części etykiety. ColorWorks drukują na nośnikach matowych i błyszczących, papierach powlekanych oraz folii samoprzylepnej. Pozwala to na efektywny druk zarówno zindywidualizowanych (np. odnoszących się do bieżących świat czy promocji) etykiet, które są unikalną wartością dla małego punktu handlowego, jak i większych serii, po kilkaset sztuk nakładu.

Dziękuję za rozmowę.

Z peryferiów do centrum